Mos e beso po deshe… shpiket makina e parë që punon me ujë (VIDEO)

0

Më në fund ëndrra bëhet realitet: shpiket makina që funksionon me ujë. Kjo shpikje është bërë nga një shkencëtar nga Irani, i cili thotë se ka shpikur makinën që punon me ujë.

Loading...

Alaeddin Qassemi, thotë se makina është në gjendje të mbajë 60 litra ujë dhe mund të udhëtojë deri në 900 km për 10 orë, pa pasur nevojë për asnjë pikë karburant.

Fuqia vjen pasi H2O është e ndarë midis hidrogjenit dhe oksigjenit, të cilat reagojnë kimikisht për të prodhuar energji. Sipas Qassemi, motori i makinës prodhon avujt e ujit, duke shkaktuar zero ndotje të ajrit.

Në videon e mëposhtme shkencëtari shfaqet duke pirë ujë dhe më pas furnizon automjetin e tij. Një litër ujë thuhet se mund të gjenerojë 96 megaxhaul (MD) të energjisë, ndërsa një litër benzinë prodhon vetëm 29 megaxhaul(MD) të energjisë.

Kjo shpikje është fantastike dhe do u bëntë shumë punë sidomos shqiptarëve në një kohë kur çmimi i karburantit në Shqipëri është më i larti në rajon.

Loading...

Lini nje pergjigje