Standard.al

A e dini pse flamuri amerikan në uniformën ushtarake është i vendosur në ‘anën e kundërt’? (Foto)

0

Një pyetje e cila është postuar në Quora (një ëebfaqe pyetje-përgjigjesh) ka marrë përgjigjen e saj, që për shumëkënd do të ishte interesante.

Bëhet fjalë për pyetjen: Pse flamuri amerikan, tek uniformat ushtarake të amerikanëve është i vendosur në anën e kundërt?

Dhe përgjigja, thuhet se ka qenë kjo:

Flamuri është i veshur me fushën e yjeve në këndin e sipërm të djathtë për të simbolizuar se si fluturon flamuri, kur futet në një betejë, përcjellë Telegrafi

Kur ushtarët të ecin përpara në betejë, ata të mbajnë flamurin, sikurse pasardhësit që e mbanin në konfliktet e kaluara.

 

Image

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.