Standard.al

Bomba e Manjanit: Rama presion Metës për shkarkimin. Ministrat flinin me dashnoret te “Santa Quaranta” e Balilit

0

Ministri i shkarkuar i Drejtësisë, Ylli Manjani ka shpërthyer sot në deklaratën për mediat pas shkarkimit.

Ai tha se nuk dinte gjë për këtë shkarkim dhe se kështu është katandisur kjo qeveri. Ai hodhi akuza ndaj Ramës dhe qeverisë, duke thënë se është tentuar t’i mbyllet goja.

Ai tha se qeveria bën mbledhje antikushtetuese dhe se nuk i jepet fjala asnjë ministri të flasë.

Manjani shtoi se kryeministri Rama ka 6 muaj qe i ben presion Metes per ta shkarkuar ate.

Ishit ju që më njoftuat. Unë nuk dija gjë. Kështu u katandis kjo qeveri tani. Faleminderit shumë juve mediave, u jam mirënjohës”, tha Manjani në hyrje të deklaratës.

Ai më tej akuzoi qeverinë se bën mbledhje antikushtetuese dhe se ministrat nuk lejohen të flasin.

“Kur hyra në qeveri kam gjetur një praktikë që s’kishte lidhje me profesionalizmin dhe komplet antikushtetues.

Qeveria bën mbledhje antikushtetuese. Asnjë ministër nuk lejohet të flasë në mbledhje.

Me kryeministrin Rama ne nuk kemi debatuar për çështje personale. Gjithmonë për çështje parimore dhe ligjore.

Në këtë pjesë nuk kam asnjë pishmanllëk. Çkam pasur e kam thënë, i kane të regjistruara. Nëse i kanë fshirë është histori tjetër.

Unë nuk i kam ndonjë borxh askujt. Që prej verës së kaluar kryeministri ka harxhuar kohë nga dita e tij e punës për të bërë presion.

Jo mua, por kryetarit të parlamentit që të më shkarkonte. Arsyeja e di ai. Ajo që thotë është se unë flas pa leje në media, pa lejen e Fugës, ministrit i kërkohet të mbyllet goja“, tha Manjani.

Po fole pa lejen e Fugës shkarkohesh. Po mendove dhe jep një opinion shkarkohesh. Rri urtë, bën ndonjë tender dhe nuk shkarkohesh.

Kryetari i parlamentit nuk i ka pranuar këto gjëra. Ai ka qenë në anën e ligjit dhe kushtetutës. Ka gjashtë muaj.

Ne kemi debatuar në qeveri edhe për shkak të nuhatjes sime profesionale që për mua kanë qenë korruptive.

Është e ndaluar në bazë të ligjit që ministrat të flasin për mbledhjet e qeverisë. Unë e kundërshtova si praktikë korruptive, mungova një mbledhje dhe qeveria e kaloi. Nuhata dhe denoncova që shteti nuk opi mbronte investimet e huaja.

Për fat të keq pas kësaj deklarate time, u rrah një biznesmen i huaj. Kam marrë disa nisma për këtë çështje, u refuzova në mënyrë të tmerrshme.

Dhe e dini nga kush? Nga sekretari i përgjithshëm i Këshilltit të Ministrave që është vetëm një nëpunës.

Si mundet kryeministri të shkojë të hedhë interesat e Shqipërisë në bast elektoral në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

 Bast të cilin e humbi. Ai duhet të ishte i shkarkuar sot jo unë. Është kollaj të më kërkosh mua pse flet pa leje? Po ai ku e mori lejen?

Ne jemi dy parti të ndryshime, dreqi e mori. Më besoni një gjë, unë në raport me të vërtetën, nuk kam bërë kurrë kompromis”, vijoi ai.

Akuza të forta në adresë të kryeministrit dhe ministrave të kabinetit ka lëshuar Ylli Manjani, vetëm pak çaste pas vendimit të Ramës që e shkarkon atë nga posti që mbante në krye të Drejtësisë.

Ministrat flinin me dashnoret te “Santa Quaranta” e Balilit

Duke thënë se nuk kishte asnjë arsye për të dhënë dorëheqjen dhe duke numëruar gjithë përplasjet me Ramën për cështje shumë sensitive në vend, Manjani ka theksuar se në kojhën që ai denonconte dhe kërkonte zbatimin e ligjit për arrestimin e Klement Balilit, ministrat e Ramës flinin me dashnoret në resortin e tij.

 

 

“U shtuan presionet kur bëra deklaratën për kanabisin. E bëra atë deklaratë si qytyetar i shqetësuar. Nuk kisha asnjë paragjykim dhe asnjë prapamendim. Kryeministri u nervozua dhe shtyu dy ministra të reagojnë kundër meje. Të gjithë ata ministra më shkelin syrin por kanë frikë të flasin. Që pas asaj situiate është shtuar presioni jo ndaj meje, por ndaj kryetarit të Kuvendit për largimin tim. Unë e di pse. Nuk është rastësi që bashkohet me emrin tim me dosjen e Klement Balilit. Ndërkohë që në Tiranë lidhej emri im me Klement Balilin, ministrat flinin me dashnoret te Santa Quaranta”- tha ai.

Ai theksoi se për këto akuza faktet i kanë shërbimet e huaja. “Mos m’i kërkoni mua, i kanë shërbimet e huaja të gjitha këto”- tha ai.

Manjani shtoi se ndihet i nderuar që eshte i shkarkuar.

“Do isha shumë i fyer po të jepja dorëheqjen. Unë nuk  marr përgjejgësitë e kanabizimit të vendit. Edhe sikur kjo të jetë dita ime e fundit e politikës. Këtë e kam shumë sinqerisht. Me shumë dashuri dhe me shumë dashamirësi. Nëse koalicioni vazhdon kjo është një ccështje që nuk më takon mua dhe sdua të dëgjoj më për këtë histori. E dini ju që në 30 dhjetor qeveria ka marrë një vendim pa u mbledhur. Shikoni TIMS, shumica e ministrave ishin jashtë shtetit. Si mund të jetë dakord ministri i drejtësisë me këtë çështje? Këto janë historitë. Këto janë ndarjet parimore. Këto gjëra nuk duhen thënë? Çfarë kam thënë unë? Kam thënë të arrestohet Klement Balili. Ndërkohë që unë bëja këtë drejtorët e policisë hanin dhe pinin te Santa Quaranta”- tha ai.

PYETJE-PERGJIGJE

Pse ju shkarkoi Rama?

E vlerësoj se gjesti i Ramës është hakmarrje e pastër për qëndrimet e mia. Për pozicionin tim, dhe për qëndrimet e mia për kanabisin. Ajo ka qenë diçka therëse për kryeministrin. Së dyti për qëndrimin e Ilir Metës, atij në planet e tij të partisë i këndojnë më shumë kumrija sesa kjo që them unë. Pa diskutim e kam vënë në dijeni Metën për çdo gjë. Sepse njeriu i vetëm nuk punon dot. Në fund fare Metës i ndjehem mirënjohës sepse më dha mundësi që të tregoj se ç’di të bëj në ekzekutiv. Detyra ime është të qëndroj në detyrë deri sa të vijë pasardhësi im deri sa të betohet.

Thate qe Kryeministri merrte ne telefon gjyqtare dhe i kërcënon. Keni ndonjë emër konkret?

Unë nuk bëj akuza, se ato i bën Prokurori. Kjo është praktikë, që kryeministri dhunon fjalën e lirë. Kjo është një çështje e vjetër e tij, është shumë e rëndë. Ai ka raporte shumë të këqija me lirinë e mendimit dhe fjalës. Shihni ç’po ndodh në media. Unë s’mund ta provoj se po arsyetoj dhe jam profiesional.

Për pyetjen se ku ishte LSI-ja, këtu kemi qenë i kemi denoncuar dhe i kemi bërë publike. Kam gjetur kur kam ardhur në zyrë oponenca të tmerrshme. Se si pa tender jepeshin shuma 400 mijë deri në 1 mln euro. Medemek për shërbime avokatie. Naço dhe unë i kemi refuzuar. Përgjigja ishte te Komisioni i Reformës ta heqim avokaturën e shtetit nga ministri i Drejtësisë. Qeveria ka dhënë 2 mln euro për një zyrë ligjore kundër Beketit dhe e humbëm.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.