Standard.al

16-vjeçari refuzon 5 mln USD nga investitorët amerikanë, këtë gjë kishte në dorë që nuk e bënte dot njeri

0

Një nxënës shkolle në Angli ka refuzuar 5 mln dollarë nga disa investitorë që i kërkuan t’i blejnë uebsajtin e krijuar nga vetë ai në dhomën e gjumit, për arsye se shpreson të bëjë më shumë para, shkruan standard.al. 16-vjeçari Mohammed Ali, deri tani ka fituar më shumë se 40 mijë dollarë pasi krijoi një video-lojë dhe një aplikacion financiar për smartphone-t.

Adoleshenti nga Yorkshire, tani pritet që sëbashku me partnerin e tij të biznesit Chris Thorpe t’i vendosin një çmim websitit të krijuar dhe thotë që nuk ka rivalë në llojin e sajtit që ka shpikur, standard.al. Ali thotë se dyshja u takua gjatë një konference në Londër ku diskutohej për investimet dhe se ata pretendojnë që të fitojnë më shumë para nga ky website.

“Oferta na erdhi në dhjetor, pak para Krishtlindjeve, por e refuzuam  dhe arsyeja kryesore që e bëmë këtë është se nëse teknologjia vlen miliona sot, imagjinoni se sa e vlefshme është po të përdoret nga njerëzit. E kuptoj që është një rrezik i madh për mua, por dua që kjo të jetë diçka e imja, që të mbajë firmën si krijimi im”.

teen-entrepreneur-mo-ali-800x532

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.