Standard.al

Problem apo mundësi? Si të thyejmë ciklin e problemeve që persëriten.

0

Problemet jane te pashmangshme. Ato vijne dhe ikin…. APO JO?!

Here pas here ne ndeshemi me probleme qe duket sikur nuk duan te zhduken. Zgjat me teper se pritet dhe manifestohet perseri e perseri ne dhjetra menyra te ndryshme.

 

Por problem eshte ajo cka ne shohim si te tille ne nje moment te caktuar, dhe i bejme problemet tona ceshtje me te medhaja sec jane ne te vertete. Dhe sa me gjate te vazhdoje, aq me keq behet. Mund te vazhdoje per vite te tera nese ja lejon.

 

Ne shpesh mendojme se problemet tona jane shkaktuar dhe kontrollohen nga forca jashte teje, kur ne te vertete gjithshka qe duhet per te zgjidhur ceshtjen eshte nje ndryshim ne menyren tone te te menduarit, shkruan standard.al. Per shembull, nese ti perfundon me te njejtin kategori partneri gjithmone, vjen nje pike ku ti duhet te rishikosh menyren se si ti e perzgjedh partnerin, dmth mekanizmat dhe kriteret e perzgjedhjes. Ose ndoshta te reflektosh thelle, pse ti zgjedh dhe/ose terheq keta njerez.

 

Eshte nje mesim qe ti nuk e ke mesuar akoma, prandaj te njejtit lloj njerezish apo problemesh shfaqen gjithmone ne jeten tende, dhe keshtu do te vazhdoje deri sa te mesosh dhe te rritesh shpirtrisht nga kjo. Eshte e lehte te thuash c’dokujt me te cillin shoqerohesh “jane te poshter” dhe shume e lehte te shikosh c’fare tjetri ben gabim. Pjesa me e veshtire eshte te shikosh veten tende dhe te reflektosh SI dhe PSE vazhdon te besh te njejtat zgjedhje te cekta dhe pret perseri, te kesh rezultate te ndryshme.

Ti mund ta shikosh problemin ne dy menyra: si nje pengese per tu kaluar nga ty nga e cila meson dhe rritesh, ose si nje ceshtje e shkaktuar nga dikush apo dicka mbi te cilen ti nuk ke kontroll — ne kete rast problemi perseritet pa fund. Nese tenton ta shohesh problemin si ne rastin e pare ja si mund ta kalosh:

1. Shikoje situaten me gjakftohtesi — a sheh ndonje zakon tendin apo zgjedhje qe perseritet? Te ndalosh zakone apo zgjedhje qe perseriten por nuk te sherbejne, eshte menyra me e shpejte per rezultate me te mira. Kjo do te thote te reflektosh me thelle per veten tende, dhe te shikosh pse i ben gjerat qe ben.

2. Ndrysho dicka — nese ti vazhdon te besh te njejten gje, do vazhdosh te marresh te njejtin rezultat. Vendos, ca ndryshimi duhet te besh qe te marresh rezultatin qe gjithmone ke dashur.

Si ti zgjedh ta shohesh nje problem ndikon direkt ne menren se si do perballesh me te. Nese je ne gjendje te kerkosh per mundesine brenda problemit duke pare brenda vetes tende, ti mund te rritesh nga problemi ne vend qe te mposhtesh nga ai. Nganjehere problemi i vetem i yni eshte si e shikojme problemin…/standard.al

*burimi: psikoterapitirana

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.