Standard.al

Ouija “loja” që rikthen shpirtrat në mes të natës

0

 

Shumë pak prej nesh mund të kenë degjuar për lojën Ouija. Një lojë krejt e veçantë e cila rikthen shpirtar dhe ata i përgjigjen me po ose jo, pyetjes tënde. Nuk është një trillim por një realitet i cili ekziston në të gjitha faqet e internetit. Në “Youtube” mjafton të shkruash “Ouija Board” dhe dalin qindra video ku të rinj provojnë të thërrasin shpirtra. Fillimisht priten të gjitha shkronja e alfabetet nga një letër. Më pas bëhet një rreth me shkronjat e alfabetit. Merret një gotë dhe vendosen dy gisha mbi të. Më pas fillon predikimi i cili bëhet gjithmonë në orën 12 të natës. Thërritet një emër i afërm i cili mund të ketë vdekur dhe ai i “përgjigjet” me po ose jo çdo pyetje duke lëvizuar gotën. Gota lëviz në mënyrë të tillë që tregon përgjigjen që jep shpirti, thjesht po ose jo. Ka shumë reagime në internet për këtë lojë, ka nag ata të cilët e kanë frikë ta praktikojnë por ka dhe nga ata që kanë marrë çdo përgjigje për pyetjet e bëra. Më poshtë po paraqesim disa raste të cilat janë shkruar në internet nga persona të mistershëm.

Ouija e internetit!

Loja ouija ne internet nje djaloshi 16 vjecar i ka kushtuar rende, si humbjen e paqes se tij, familja thote se ai eshte pushtuar nga djalli ose nga ndonje shpirt i keq. Santiago eshte nga nje krahine e Republikes Domenikane, ky qytet i qete eshte trazuar  nga nje ngjarje e cuditshme qe ka terhequr vemendejen e vendaseve dhe qindra njerezve te tjere te cilet vijne per te pare se cfare ka ndodh. Nje djalosh i ri 16 vjeqar kishte filluar lojen e famshme ouija ne internet dhe per nje moment ai kishte filluar te kete sjellje te cuditsheme dhe fenomene paranormale kishin filluar te ndodhnin ne shtepin e tij, fenomene keto qe askush nuk mund ti shpjegojë. Familja e djalit thone se djali i tyre vuan tmerresisht dhe se nje posedim i keq mbreteron ne trupin e tij. Ne shtëpine e tyre ata degjojne zhurma te cuditshme dhe shfaqje befasuese e tmerruese. Shume gazetare qe ishin kurioz te dini c’po ndodh ne ate shtepi shkuan e hulumtuan edhe ata jane te shqetesuar dhe jane shume transparent ndaj provave te mbledhura. Kisha katolike ka qene e pranishme ne te gjithe famulltaret, te cilet kane njohur rastin e ndodhur dhe kane ndjekur 9 dite ne shtepine e djalit duke u perballur me demon qe mund te jene brenda atij te riu. Fenomenet paranormale qe ndodhin në ate shtepi jane:

– Dritaret e shtepise behen prej alumini.

– Gjera (sendet) fluturojne.

– Kompjuteri ku djali ishte lidhur ne te me internet u nderpre pashpjegim.

Duke pasur parasysh cfare ka ndodhur prifti njoftoi se ai do te vazhdoje te mbeshtes familjen, ne menyre qe te mund ti shpetojne ketij posedimi te keq, por ne qofte se lutjet nuk do jene te mjaftueshme, Kisha katolike do ti ofroj personat eksorcist per te luftuar kunder te keqes. Ne shpresojm qe ajo familje ta riktheje paqen dhe shendetin e tyre dhe te vazhdojn nje jete normale.

Ouija:Dera e ferrit!

Ouija eshte ende nje mister,nuk eshte e keshillueshme qe te praktikohet sepse pasojat mund te jene te medha. Ouija eshte nje tabel e cila ka shkronja,numra dhe simbole qe sipas eksperteve jane paranormale,dhe eshte nje mjet komunikimi me boten e te vdekurve shpirtrave. Disa persona qe kane pasur përvoje me tabelen Ouija thone se kjo eshte dera per ne ferr dhe nese ti hyn ne ate dere eshte shum veshtire te dalesh perseri,Ouija është gjithashtu pjesë e Satanizmi dhe magji e zezë. Për disa kjo është një farsë, për të tjerët ajo është fuqia e mendjes mbi çështje dhe për të tjerët portë per në ferr, e cila është shumë e rrezikshme për të luajtur pa u përgatitur si duhet per perdorimin e saj. Historia është plot me raste fatale me përvojat e njerëzve qe bene perpjekje per ta luajtur kete “loje”, ka persona te cilet kane perfunduar me akte te gjakosura,te tjere persuan sulme histerike e qe ishin zhytyr ne nje depresion te thelle e te veshtire per tu larguar,madje edhe me shenja te paranojes. Ka shume raste shokuese te adoleshenteve te ndryshem te cilet nga kureshtja e tyre e pesuan keq,ku loja Ouija i qoi deri ne vetevrasje,ose deri tek vrasje e shkove prezent.

Rasti i Stephanie Vallesca

Kjo ishte nje vajze e harëshme dhe e gezuar derisa ne marsin e vitit 1990 vendosi për të luajtur Ouija në shkollë me disa shokët e klasës,ata kishin mbushur nje gote me uje aty prane dhe ne mes te seances nga gota filloj te dale tym ku ajo got iu përplas drejt në fytyrën e Stephanies. Qe nga ajo kohe ajo kishte filluar te perjetonte fenomene paranormale,si hije te ndryshme,degjonte zera etj./standard.al

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.