Standard.al

Opinion nga Edison Ypi, E vrau kurvi

2

 

Me Andrea Stefanin më prezantoi Naltmadhnia e saj kafeneja. Unë u fasinova me Andrean për shkak të një paradoksali, diçkaje që kapërxente të gjitha imagjinatat, për adhurimin të tij të pafundëm dhe të pakushtëzuar ndaj kurvit. Andrea bënte muhabet me mua për shkak të mbrojtjes së paepur dhe të pakompromis që unë i bëja Doktorit. Serioz, familiar, korrekt, i vëmendshëm, i kujdesshëm, ishin cilësi lehtësisht të konstatueshme tek Andrea.

Që Andrea Stefani nuk kishte asnjë diplomë universitare, kishte qënë ushtarak, kandidat për anëtar i komitetit qëndror të rinisë, më komunist se kurvi, më proletar se Marksi, më bolshevik se Lenini, më hilacak se skilja, më helmues se nëpërka, më i pabesë se djalli, këto dhe të tjera që nuk i kam ditur dhe kurrë nuk jam interesuar t’i di, m’i kanë thënë pa i pyetur dhe me zell të papërmbjtur ca ndyrësira që sot bëjnë sikur për Andrean u vjen keq.

Para se të shembej diktatura, pak mbi 20 vjeç Andrea kishte nisur karrierë kurviste në gazetën “Bashkimi”. Shembja e diktaturës kishte qënë një tërmet lëkundjet e të cilit Andrean e shoqëruan deri në fund. Shkruante për Ekonominë, por humbi pare në piramida.

Ishte në krye të IREX për ngritjen cilësore të gazetarëve dhe gazetarisë, por askush nuk e di cilët gazetarë instruktoi dhe çfarë rendimenti pati. Bëri disa video dokumentarë antikorrupsion të një cilësi neveritëse. Nuk mund të ishin ndryshe ato video përderisa nuk punësoi të rinj të talentuar por ca skërbythje, ca veremlinj nga ata që të thonë peqe-lepe mjaft që t’i paguash.

Shkroi shumë. Por ishte tmerrësisht përsëritës. U përpoqa pa sukses ta bëja të shkruante më shkurt dhe të mos citonte aq shpesh. I thashë disa herë si me të qeshur, po ti sikur ha bythë turtulli mor burr i dheut, nuk zuri ment. Hiqej për i pavarur. Por ishte i përkëdheluri i të gjitha zyrave majtiste të shoqërisë civile. Tek e djathta nuk konstatoi dot kurrën e kurrës asnjë cifël pozitiveti. Më kishte bërë disa minuta video ku unë ulurija se Andrean me shokë Doktori do t’i fusi në varr, ose diçka e tillë. Më thoshte gjysëm me shaka gjysëm me kërcënim se një ditë do ta nxirrte atë video. Nuk e kuptoja nëse e kishte për të mirë apo për të keq. Sa herë ma thoshte këtë i lutesha; Po aman o Andrea nxirre atë të shkretë video se kam shumë qef ta shoh. Nuk e nxori. Që muhabetin e kësaj videos  e kishte pas për keq, u qartësova më vonë. Pak muaj para se Partia Socialiste të vinte në pushtet u ndeshëm në trotuar. I thashë copë atë që prej kohësh kisha bindjen;

-Ato që ti Andrea bën nëpër gazeta nuk janë shkrime, janë pshurrje.

U nxi. Zbrazi të gjithë qelbin dhe zeherin që mbante përbrenda. Tha diçka të përbindëshme, tmerrësisht të turpshme, diçka që ja hapi barkun në çast, diçka që Andrea Stefanit ja zeron të gjitha, seriozitetin, trimërinë, ndershmërinë, intelektualizmin, qytetarinë. Ja çfarë, fjalë për fjalë, tha;

-Edhe pak sa të marrim pushtetin do më shohësh se çfarë do të bëj.

Pas kësaj mu neverit përfundimisht. Nuk e pashë më me sy. Ja lashë në dorë Zotit. Prandaj u habita kur mora vesh se fundin e tij e kishte marrë në dorë kurvi. Ose me atë që tha kishte tmerruar njësoj të dy, dhe rezultati mund të ketë qënë një bashkëpunim i Zotit me kurvin. Kështu ndodhi që unë e Andrea ishim dhe mbetëm të afërt sa filxhanat e kafes, të largët sa kurvi me Doktorin.

Sa i përket keqardhjes, më vjen më tepër keq për ata që merr Zoti se ata që i merr kurvi, e aq më pak për ata që i merr edhe Zoti edhe kurvi.

S’ka asgjë për tu habitur që Andrea Stefani ishte një nga të shumtët shqiptarë që sot kurvi vret. Mos i vini emrin e tij ndonjë rrugice. Nëse ajo marrëzi do ndodhi, do bëj çmos që autostrada Tiranë-Elbasan të quhet Ilir Yzeiri. Ja kishte me hile edhe kurvizmit edhe Demokracisë. Nga ky mes torturues e përpiu kurvi në honet e zeza.

2 Comments
  1. e verteta says

    Kjo lloj mostre ka spinuar dhe ka mohuar dhe vellain e vet per njolle ne biografi dhe jo me Andrean qe ndriconte minj si yprat.

  2. Roci xhepa says

    Edison ypi eshte nje ikone e penes shqiptare per sa i takon luftes kunder kelyshave te kuqe ndihem keq sepse si edisoni nuk gjenden shume pena te tjera qe te demaskojne kete mizerabel pacavure shkrime te bijeve e bijave te kurvit
    Rennde o marodhamak rende bjeri dhe demaskoi felliqesirat e poste kurvit .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.