Standard.al

Zjarri në konvikt, 6 të arrestuar për vdekjen e 12 vajzave

0

Në kuadër të hetimeve për zjarrin e rënë në një konvikt privat në qytezën Aladag në Adana të Turqisë, prokuroria ka dhënë urdhër për ndalimin e 6 personave, raporton Anadolu Agency.

Në një deklaratë, prokurori Ali Yeldan, ka deklaruar se 6 persona janë ndaluar në lidhje me këtë ngjarje, konkretisht drejtori i konviktit, 3 mësuese dhe 2 punonjëse.

Yeldan ka pohuar gjithashtu se për 9 trupa të pajetë nga 12 që humbën jetën në këtë ngjarje po kryhen testet e ADN-së në Stamboll.

Vajzat që kanë vdekur kanë qenë të moshës 11 dhe 14 vjeçe. Njëzetedy vajza të tjera janë plagosur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.