Standard.al

“Zakonet ekëqija”, e rrahin me rrip sepse ishte trasnsgjinore (VIDEO+18)

0

Një grup kriminelesh në Pakistan e kanë rrahur brutalisht një grua për ta ndëshkuar për “zakonet e këqija”, për shkak se është transgjinore.

Në video, transgjinorja mund të shihet duke u mbajtur e shtrirë në tokë, ndërsa një person duke e qëlluar me rrip të lëkurës në qytetin lindor, Sialkot, Pakistan.

Policia në Pakistan i kanë arrestuar anëtarët e dyshuar të grupit kriminal, nën akuzat për sulme të cilat i kanë xhiruar dhe publikuar në rrjetet sociale, ku janë shpërndarë me mijëra herë.

Shefi i Policisë së Pakistanit, Abid Khan, ka thënë se pesë nga të arrestuarit akuzohen për torturim dhe  zhvatje, ndërsa pesë të tjerë janë nën hetime.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.