Standard.al

Çaj nga gruri trajton një sëmundje serioze, ja si mund ta përgatisni

0

Gruri është një bimë që rritet në të gjithë botën. Globalisht, kokrra e tij është barishtja më e rëndësishme që përdoret për konsumin njerëzorë. Por gruri nuk është vetëm bimë e rëndësishme ushqimore, është shumë e rëndësishme për shëndetin, shkruan sovrani.info.

Çaji i përgatitur nga gruri është i rëndësishëm në trajtimin e artritit, reumatizmit, dhe madje edhe disa lloje të kancereve.

Ai është i pasur me vitaminën B – kompleks, trajton edhe viruset, gruri i pjekur është i mirë për pastrimin e të gjithë trupit.

Receta (për 4 persona):

500 gr grurë
2 dl mjaltë

Përgatitja:

Lajeni grurin dhe tereni në një pecetë letre. Pjekni grurin, dhe gjatë pjekjes përdorni një lugë druri dhe përzieni vazhdimisht deri sa kokrrat të fillojnë të këcasin. Vëni ato në një tenxhere dhe hidhni ujë të valë. Zieni për 25 minuta në temperaturë të ulët, pasi ta hiqni nga zjarri e mbuloni. E leni të qëndrojë për pesë minuta dhe nëse doni mund t’i shtoni edhe mjaltë kur e konsumoni.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.