Standard.al

Princi ynë dhe “princi” i tyre

0

Nga Nebil Çika 

Nuk kisha ndërmend  shkruaja apo te komentoja dasmën e Princit Leka II, pasi besoj se një dasmës si kjo me gjithë rezervat e mia për organizimin e sajë, ngelet  mbretërore. Por nuk mund te rri dot pa reaguar kur lexova e dëgjova ne medie e rrjete sociale  shkrime e komente  nga me të ndyrat  nga emra te njohur te propagandës e politikes komuniste ne Shqipëri . Kjo “vjellje” historike ndaj  Familjes Mbretërore të Shqiptarëve  nuk kishte  si te mos ndodhte edhe  në dasmën e  Princit Leka II . Të njëjtat shpifje , i njëjti vrer ,i njëjti inferioritet  si me babanë e gjyshin e tij .  Këta janë të pacipë fare. Edhe pse ka vite qe gënjeshtrat komuniste  për Familjen Mbretërore kanë rënë përballë fakteve historike , kontributit për vendin m sjelljes korrekte e fisnike te anëtareve të sajë makina e tyre propagandistike vazhdon të hedhë baltë pa pushim mbi ta .

Mirëpo  me shume se  gjithçka ne këtë fushatë denigrimi  te së majtës mediatike me beri përshtypje  mllefi i fortë m shprehje e  inferioritetit te tyre dhe kjo ka arsyet e veta. E vetmja  gje qe njeriu nuk i shmanget dot është origjina- thotë Bismarku  dhe  ky përcaktim i sakte merr kuptim te plote ne sjelljen e komunisteve shqiptar   sidomos  ne  në  raport me fisnikët e këtij kombi . Për 50 vjet në diktaturë i vranë, burgosën  internuan   e persekutuan me te gjitha format  e mënyrat ,shpifen e hodhën balte mbi ta , falsifikuan historinë  zyrtare ,u  grabiten shtëpitë e pronat  por nuk u bënë dot  zotërinj . Harbuti mbetet harbuat , hajduti-hajdut , krimineli -kriminel  e kështu me radhe . Sot  i kane te gjitha  , pushtetin  e pasuritë e megjithatë ndjehen baltë e llum  para fisnikëve veçanërisht Derës se Madhe të Familjes  Mbretërore. Nuk e di pse organizatorët   kishin zgjedhur Erion Veliajn për  te celebruar martesën por me gjithë fjalimin e pamjen pompoze qe u përpoq të demonstronte nuk e shmangu dot mjerimin e tij politik e gjenetik . Asnjëherë në fjalimin  e tij nuk e përmendi  fjalën princ apo princeshë por qytetarë . Nuk e bën dot dallimin  i ziu  midis një Princi  dhe një personazhi te “Big Brdher”  te njëjtin fjalim e fjalor përdor  ne te dy rasatet. Por ku nuk është faji i tij që i caktuan te celebronte martesën e  Princit  . Ai e di  Mbretin  popull madje me keq, armik te popullit . S’ka faj i shkreti ! Di Komisarin si statusin me te rëndësishëm shoqëror !   kështu e kane mësuar edhe  në shkollë edhe  në shtëpi .

Një tjetër propagandist i  njohur,  ishte i shqetësuar  për “luksin e dasmës se Princit”. Me beri habi se nga TV  nuk pashë ndonjë luks te tepruar .Krahasuar  me dy apo me shume dasma te Erion Veliajat  dasmën e fundit te Edi Ramës e të tjera evente private te qeverise, dasma e Princit ngjante modeste . Por ka një ndryshim të madh  midis  tyre . Princi nuk është ne pushtet , dasmën e bën me  shpenzimet e pasurinë e tij Këta te tjerët ku i gjejnë  paratë për luksin e tyre, askush përveç Veliajt , me lekët e pensionit të mamasë”, nuk ka dhëne një shpjegim për to edhe pse e kane detyrim ligjor . Sigurisht qe i kanë siguruar nga abuzimi me pushtetin , Nuk i kam pare këta gazetaret e shqetësuar për  “luksin” e dasmës se Princit te  jene shqetësuar  ne te njëjtën  mase e mënyrë   edhe për “princat ” e tyre politike.

Beteja  për historinë midis tyre dhe Familjes  Mbretërore ka mbaruar me fitoren e kësaj te fundit . Sot “mbreti” i tyre, Enver Hoxha është figura më e urryer e shqiptarëve .  Shtatoret e bustet  tij  u hoqën zvarre nga populli . Shtatorja e Mbretit  Zog  është ne bulevardin kryesor të vendit  ndërkohë që një spital kryesor mban emrin e Mbretëreshës Gerardinë ndërsa Nexhmija e akuzuar për krime kundër njerëzimit . Me pak fjale komunistët  kane fituar pushtet e pasuri por kanë humbur historinë . Atë nuk  e arrijnë dot se ju mungon pikërisht  ajo që thotë Bismarku, origjina ,fisnikëria , prandaj ndjehen e reagojnë edhe  kaq  keq ndaj  Princit  Leka dhe dasmës së Tij .

Por  jo vetëm kaq ! Familja  Mbretërore mbetet e tillë  brez pas brezi , pavarësisht  pushtetit dhe pasurisë . Ne se duam të bëjmë një krahasim në breza midis Familjes  Mbretërore  Shqiptare dhe armiqve të sajë komunist  mjafton te  shohim se  ku dhe si janë sot nipi i Ahmet Zogut dhe nipi i Enver Hoxhës . Nipi  i Zogut Princ qe nderohet  nga mijëra shqiptare e familje mbretërore nga e gjithë bota dhe nipi  Hoxhës në burg si trafikant ndërkombëtarë droge . Nuk ka provë me te mirë që Bismarku ka te drejtë ne përcaktimin e tij  për origjinën . Nuk i shmangesh dot !  Ky  krahasim  midis  Princit tonë  dhe “princit” te atyre është edhe  arsyeja kryesore e gjithë atij mllefi  politik e mediatik komunist  për  dasmën  e Princit  Leka II .

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.