Standard.al

Skema 3D, rindërtohet dinamika e vrasjes në Dajç

0

Pas dëshmive të marra nga personat e plagosur në masakrën e Dajçit dhe deklaratave të atyre që mundën t’u shpetojnë plumbave të 33 – vjeçarit Miklovan Parubi, grupi hetimor ka zbardhur dinamikën e asaj që ndodhi mbrëmjen e së hënës. Në bazë të këtyre të dhënave, Televizioni Klan ka ndërtuar një skemë paraprake 3D, ku tregohen të gjitha lëvizjet e Miklovan Parubit.

Sipas dëshmive, autori i krimit të dyfishtë ka qënë në lokal, ku dyshohet se ka qenë duke luajtur poker. Pas një konflikti verbal me një nga personat, ai është larguar nga aty, për t’u rikthyer disa minuta më vonë me një kallashnikov në dorë. Ora ishte rreth 22:40 dhe brenda në lokal gjendeshin rreth 10 persona, një pjesë e të cilëve ishin ende duke luajtur poker.

Në tavolinë ndodhej edhe një nga viktimat, Gacalin Kopshti dhe të plagosurit Aleks Prendi, Ndoc Markaj, Vinçens Kopshti dhe Kidas Molla.

33 – vjeçari ka hyrë në lokal dhe pasi i ka kërcënuar ka nisur të qëllojë me armën tip kallashnikov në mënyrë të pakontrolluar.

vrasesi-3d1

Më pas ai del nga lokali, por në katin e dytë përballet me pronarin e tij, 42 – vjeçarin Arjet Saiti, i cili ka tentuar ta ndalë, por ka mbetur i vrarë në vend. Më pas autori është larguar me një makinë në të cilën e priste miku i tij Marçel Shipijati. Arratia e tij zgjati më pak se 15 orë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.