Standard.al

Treni del nga shinat, 3 të vdekur në Spanjë

Të paktën 3 persona kanë vdekur pasi një tren doli nga shinat në veri të Spanjës, raporton BBC.

Afro 60 pasagjerë ndodheshin në trenin portugez. Një vagon doli komplet nga shinat, ndërsa dy të tjerët pjesërisht, shkruan El Pais.

Shërbimet emergjente janë në vendngjarje dhe policia ka konfrirmuar një numër të madh të plagosurish.

Aksidenti ndodhi pranë një stacioni në O Porrino, Galicia, veri të Spanjës rreth 9.30 të mëngjesit me orën lokale.

Treni udhëtonte nga qyteti-port Vigo për në Valenca do Mino të Portugalisë, kur doli nga shinat në qytezën spanjolle.

Arsyet se pse ndodhi incidenti janë ende të paqarta, por operatorët hekurudhorë spanjollë po merren me investigimin.

Në vitin 2013, 79 persona vdiqën nga fatkeqësia më e madhe hekurudhore që kishte ndodhur prej dekadash kur një tren i shpejtësisë së lartë doli nga shinat dhe u përplas me murin në të njëjtën qytezë.

 

epa05531350 Spanish emergency services members and Civil Guard officers work at the site where a train derailed near O Porrino in Pontevedra, resulting in the death of at least two people and several others injured, in the northwestern province of Galicia, Spain, 09 September 2016. The train covering the Vigo-Oporto (Portugal) route was carrying some 60 passengers when one of its three coaches overturned provoking the accident. Spanish rail service Renfe has confirmed that at least two people were dead and a large number injured, some of them serious. Renfe also said that the train belongs to Portuguese company Comboios and that the engine driver has Portuguese citizenship. EPA/SALVADOR SAS

RTVE news website

Cr5eOUSUEAA6Hdpspaintraincrash0909a

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.