Standard.al

Peshkatari dorëzon perlën gjigande që kushton 100 milion $

0

Kjo perlë gjigante, e cila u dorëzua nga një peshkatar, mund të jetë më e madhja e zbuluar ndonjëherë në botë dhe pesë herë më e gjatë se rekordi i mëparshëm.

Peshkatari, i cili nuk është identifikuar, e gjeti perlën e cmuar 34 kilogram 10 vite më parë në det në brigjet e ishullit Palawan, në Filipinë.

Ai nuk e dinte potencialin e perlës që mund të arrinte vlerën e 100 milion dollarëve dhe e mbante atë si “hajmali me fat të mirë” në shtëpinë e tij të lodhur prej druri.

Peshkatari e dorëzoi atë tek zyrtarët e turizmit lokal në Puerto Princesca i cili verifikoi se ai kishte gjetur një perlë të madhe me një vlerë të madhe.

 

377C792B00000578-0-image-a-64_1471880636978

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.