Standard.al

Ushqimet e duhura për të mposhtur çrregullimet nervore

0

Truri duhet trajnim i rregullt është i njëjtë si çdo pjesë tjetër apo organi të trupit tonë. Për të mirën e trurit duhet rregullisht të bëjnë të mendojnë se është thënë për të ndezur. Është e rëndësishme për të bërë këtë jo vetëm kur është koha për të provimeve në moshën shkollore apo të studentëve, dhe vazhdimisht gjatë gjithë jetës, përndryshe ju nuk mund të fitojë famë si një njeri shumë inteligjent.

Modës sot e konsiderojnë veten ata që vazhdimisht ndjekin dietat dhe të bëjnë trupin tuaj të shkojë pa ushqim për një kohë të gjatë, ata janë duke i kushtuar pak vëmendje dhe ushqim për trurin, duke besuar këtë absurditet. Në fakt, truri, pjesa e të cilit e totalit të trupit është sa dy për qind, gjithashtu kërkon për të ngrënë. Ushqimi kryesor për të mirën e trurit – një glukozë normale. Asnjë popull nuk është çudi që kanë diçka për të meditoni apo të përgatiten për provimet, çorape çokollatë apo ëmbëlsirat tjera pasi të hahet e cila kreu fillon të mendojë më mirë. Kjo është me të vërtetë një fakt i provuar nga shkencëtarët. Truri i njeriut përbëhet nga disa pjesë, disa prej të cilave janë përgjegjëse për funksionet vitale, ndërsa të tjerët janë më pak të përgjegjshëm dhe për këtë arsye nuk është në tmerrshme nevojë për të ushqyerit e rregullt të glukozës.

Pra, çfarë duhet të jetë i njëjtë ushqim për ta bërë atë efekt ekskluzivisht pozitiv në tru? Është e nevojshme dhe e dëshirueshme glukozë të tilla mund të nxirren nga produktet që janë ngrënë kohët e fundit karbohidratet dhe përmbajnë. Këto përfshijnë fruta, perime të freskëta, bukë dhe çokollatë. Çdo ditë është e dobishme për të ngrënë të paktën një pjesë të vogël të vogël të arra, të cilat janë promotorë të shkëlqyer të trurit. Merrni zemër dhe të bëjë truri nuk mund të punojnë pije shkumëzues dhe një filxhan të madh të kafesë, si shumë janë mësuar të mendojnë, dhe ujë të zakonshëm me shtimin e lëng limoni të freskët. Ju mund të marrin dhe çaj jeshil, përbërja e të cilit është edhe i favorshëm për tru të mirë.
Ajo është ushqimi më i mirë për çdo ditë mund të bëhet çdo person individualisht, në varësi të shijes personale dhe preferencat. Por mos harroni se trupi është gjithashtu pjesë e një sistemi të vetëm biologjik, dhe të gjitha proceset që ndodhin në të i nënshtrohen vetëm ligjeve të funksionimit. Prandaj, ka rregulla të detyrueshme për të gjithë. Kjo përfshin konsumin e ushqimeve bimore, duke përfshirë yndyrna që janë të rëndësishme për trurin mirë. Vaj vegjetal, disa varieteteve të peshkut dhe mishit janë të nevojshme për pushtet, por yndyrna që janë gjetur në ushqime të shpejta, sigurisht, e dëshirueshme që të kënaq në trupin tuaj.

Frytet më të rëndësishme që duhet të jetë i pranishëm në dietë janë mollë. Perberja e këtyre frutave ka një efekt të dobishëm për shumë enëve të pranishëm në tru gjakut. Forcimi anije komponentëve mollë për të shmangur goditje, gjakderdhje, bllokimin e enëve të gjakut. Molla, sipas shkencëtarëve, truri i qartë, duke e bërë punën e tyre më të efektshme.

 

Ushqimi që truri do të jetë jashtëzakonisht e dobishme, duhet të përmbajë elemente të detyrueshme të tilla si fosfor, zink, bakër dhe squfur, kalcium, kalium, magnez dhe hekur. Prania e një dozë të fosforit nxit formimin e qelizave të reja në tru tonë. Dhe kështu që është e dobishme për të ngrënë lakër, prej trangujve, soje, radishes, arra, fasule. Mbushje e qelizave gri siguron se nuk është shumë më mirë të furnizuara dhe të oksigjenit, dhe në këtë mënyrë, aktiviteti i trurit përmirëson. Për squfurit dobishme për të hani karrota dhe lakër, patate dhe hudhër dhe fiq.

Përmirësuar dhe të stimulojë aftësitë shumë të nevojshme na ndihmon rozuyazykah zink. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të sistemit nervor, për të përmirësuar gjakun. Rregullisht në dietë duhet të përfshijë krunde gruri germinated.

Një sasi e mjaftueshme e kalciumit në trup për të stimuluar hematopoiesis. Ai mbron infeksione të gjakut që mund të provokojnë sëmundje të rënda. Kalciumi shërben si mbrojtje për të trurit dhe enëve të tij të gjakut, duke përmirësuar procesin rozuyazykay. Prandaj, për të mirën e trurit duhet rregullisht të marrë kajsi, panxhar, mollë, prej trangujve, bajame, fruta agrume, pjeshkë, luleshtrydhe dhe rrush. Vini re se të gjitha këto produkte janë të përshtatshme edhe për ata që përmbahen në një dietë, por të bëjë pa këto produkte nuk mund askush.

Për të shmangur çrregullime nervore që ndodhin kryesisht në tru, trupi ka nevojë për magnez. Saj të mjaftueshme për të shmangur pagjumësi, normalizes gjumë, soothes dhe redukton ankth. Magnezi është një patate, kikirikë, pumpkins, gruri, kumbulla.

Në mënyrë që truri të funksionojë siç duhet, është e nevojshme jo vetëm për të normalizuar ushqim dhe njom trupin me vitamina. Sepse kjo është gjithashtu e dobishme që të mos pranojë vitamina komplekse artificiale, dhe lloji i marrë atyre disa ushqime. Për shembull, për të marrë vitaminë E mund trupin me vaj luledielli, arra, oriz, banane, spinaq, grejpfrut, lakër. Dobishme për të mirën e vitaminës trurit në agrume, fasule jeshile, mustardë.

Për të përmirësuar aktivitetin mendor, të ushqyerit duhet të ndihmojë ngopjes me oksigjen të trurit. Sepse është e rekomanduar për të ngrënë domate, lakër, qepë dhe tranguj, majdanoz, nenexhik, rrikë, peshk, currants zi. Për të përmirësuar kujtesën, përveç sistemet e ndryshme të trajnimit janë të rekomanduara për të ngrënë urtë.

Ndiqni dëshirat dhe nevojat e trupit të tij. Mos harroni, shpenzojnë shuma juaj e glukozës ju më shpejt se kushdo, në mënyrë që të plotësoj rezervat e saj kanë më shumë. Ndoshta kontrast, glukozë trupi juaj nuk ka nevojë, por hani vitaminat nuk do të dëmtojë. Mbani një ekuilibër të ushqyesve të jetë gjithmonë në formë!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.