Standard.al

Drejtësia/ Ristani: Modeli i reformës në drejtësi ku të huajtë të marrin vendime, përdorur nga shtetet e dalë nga luftrat

1

Modeli I ri I propozuar nga SHBA për reformën në drejtësi ka marrë përgjigjen negative sot nga Partia Demokratike.

Ky model sipas Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së Arben Ristani është një model që është përdorur nga vendet e dala nga luftëra.

Në një status në facebook ai shkruan:

 

Gjeografikisht jemi ne Europe, aktualisht edhe kandidat per te qene juridikisht pjese e nje hapesire ku jetojne bashkarisht shoqerite me te zhvilluara europiane.

Modeli i reformes ne drejtesi, ku te huaj, jo shtetas te ketij vendi, te marrin vendime per lirite dhe te drejtat themelore te shtetasve shqiptar dhe keta te fundit, te mos kene as te drejten te ankohen, eshte nje model qe eshte perdorur ne shtete qe kane dale nga luftera. Te vetmet shtete qe kane afersisht zgjidhje te tilla jane Kosova dhe Bosnja ne Europe dhe Sierra Leone dhe ndonje shtet tjeter Afrikan qe vuajne pasojat e luftes dhe qe akoma nuk jane shtete sovrane me gjith kuptimin e fjales.

1 Comment
 1. Nje qytetar says

  Per kete marionete te Saliut , nuk ja vlen te komentosh ! Une kam dy fjale me ´baben´e tij :
  Sali Berisha ! – Ti , je qenia me e ndyre qe ka dhjere toka shqiptare !
  Nuk krahasohet asnje bukeshkale ne Historine e Shqiperise me ty ; as Hamza Kastrioti , as Esat Toptani , as edhe spiunet me te urryer te nazi-fashizmit .
  Mund te mburresh or shpellar i pa bese , mund te mburresh se, bere vend ne Histori , por e bere si Hitler , Pinocet ; Pol Pot , e bere si nje keqberes te Shqiperise !
  Sepse ti , ndyresire , nuk je shqiptar ! E pohove vete ne parlament gjate nje deliri, nga ato qe kalon here pas here :
  Te paret e mij – the -, e rruanin koken e linin vec nje tufe flokesh ne maje , me qellim qe po te binin ne dore te armikut e t´ja prisnin koken ; te mos ja mbanin koken duke i futur gishtat ne flegrat e hundes , por ta mbanin nga tufa e flokeve ne cacke te saj !
  E pra , mor gjak-dhjere , Shqiptaret nuk e kane patur kete Zakon qethjeje !
  Kete e kane patur Mongolet , tartaret , me nje fjale barbaret e stepave aziatike qe u dynden ketyre tokave te bukura te Iliriades !
  E pohove vete prejardhjen tende kafsherore mor shtaze !
  Përgjigju
  Përgjigju

Reply To Nje qytetar
Cancel Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.