Standard.al

Kush jane 8 kombëtaret me më shumë finale në Europiane

0

Gjermania ka një rekord që nuk ja ka thyer askush pasi janë të parët në listën e kombëtareve të cilat kanë zhvilluar më shumë finale gjatë Kampionateve Europiane.

Pas kombëtares gjermane vijnë Spanja dhe Ish-bashkimi sovjetik, ku e kanë parë vetën nga katër herë në finale të Euros.

Italia dhe Franca janë dy kombëtare që kanë arritur nga tri herë, ndërsa finalisti i sivjetmë, Portugalia, pas finales së 2004, kjo është hera e dytë që gjendet.

Renditja e skuadrave finaliste në Europian:
1.Gjermania – 6 finale
2.Spanja – 4 finale
3.Ish-bashkimi Sovjet – 4 finale 0
4.Italia – 3 finale
5.Franca – 3 finale
6.Portugalia – 2 finale
7.Çekia – 2 finale
8.Ish-Jugosllavia – 2 finale

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.