Standard.al

14 kandidatët për Topin e Artë

0

Cristiano Ronaldo është favoriti kryesor në garë për Topin e Artë

Goal.com ka publikuar listën e 14 futbollistëve që këtë edicion pritet të jenë konkurentet kryesor për Topin e Artë.

Kësaj liste i prin ylli i Real Madridit dhe Portugalisë, Cristiano Ronaldo që fitoi Ligën e Kampionëve dhe është në finale të Euro 2016.

Ai po ashtu deri në fund të edicionit ka mundësi që të fitoi edhe dy tituj të tjerë, Superkupën e Evropës dhe Kupën e Botës për Klube.

Në vendin e dytë është Antoni Griezmann, që me Francën është kualifikuar në finale të Euro 2016 dhe është golashënuesi më i mirë me 6 gola.

Befasi është se, Leo Messi gjendet në vendin e tretë, pasi këtë edicion nuk ishte as në mesin e 5 golashënuesve më të mirë dhe dështoi të fitonte Copa America, ku u mposht në finale nga Kili.

 

Lista e plotë:

1.       Cristiano Ronaldo

2.       Antonie Griezmann

3.       Leo Messi

4.       Gareth Bale

5.       Gianluigi Buffon

6.       Neymar

7.       Dimitri Payet

8.       Luis Suarez

9.       Paul Pogba

10.   Robert Lewandowski

11.   Andres Iniesta

12.   Riyad Mahrez

13.   Luka Modric

14.   Thomas Muller

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.