0
161

Përfaqësuesja e Francës ka fituar në çerekfinale ndaj Islandës me rezultat 5-2.

Francezët dominuan gjatë gjithë takimi dhe ky ishte një kualifikim i merituar për ata.

Goli i parë erdhi në minutën 12-të nga Olivier Giroud, i cili shënoi pas një asistimi milimetrik nga mesfushori Blasie Matuidi.

607136797_MR_2015_35BEADAFA9AC9BC0CBA87F83E0A80D4E_3524

Pas tetë minutash shënoi edhe Paul Pogba me kokë, e gjitha kjo pas harkimit të mirë nga Antoine Griezmann.

607136797_CR_6499_015A53A207EDAEF4BB02A0556969B32E_3524

Kur të gjithë menduan se francezët do të shkojnë në pushim me rezultat 2-0, në skenë dolën dyshja Dimitri Payer (43’) dhe Antoine Griezman (45’), të cilët me dy gola të bukur fundosën islandezët.

607136797_MR_2221_F618519E1E6D95AF36F846C17088B6F2_3524

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 4-0, gjë që ishte një rekord në Euro 2016.

607136797_MH_5894_989670517059CDBA9D7696F949AD280E_3524

Festivali i golave në pjesën e dytë filloi me golin e Kolbeinn Sigthorsson në minutën e 56-të, por Olivier Giroud shënoi prapë pas tre minutash.

607136797_CR_6779_1BED2D0914F0928AB9F1CCBD081CB23D_3524

Goli i fundit në këtë takim erdhi nga Birkir Bjarnason në minutën e 84, ndërsa ndeshja u mbyll me rezultat 5-2.

607136797_MR_2520_6D3F469B8F164A909F2B318C31FEA873_3524

Franca në gjysmëfinale do të luajë ndaj Gjermanisë.