Standard.al

Super makina pa shofer shkakton vdekjen e parë

0

Ka ardhur viktima e parë nga një automjet i prodhuar nga Tesla Motors dhe praktikisht cilësohej si makinë me vetëkomandim.

Aksidenti ndodhi të enjtes në Willston të Floridas.

Dëshmitarët thanë se shoferi 40 vjeçar Joshua Brown nga Ohio humbi jetën teksa makina e tij u përplas me një komision. Automjet Model S i Teslës komandohet pa drejtues, por në këtë rast nuk qe në gjendje që të shmangte përplasje fatale.

Drejtuesi po shihte një film të Harry Potter në momentin e aksidentit. Me sa duket sensosër nuk ishin aq efikas, duke mos dalluar një kamion jo pak të vogël me plot 18 rrota.

Shoferi i kamionit nuk pësoi dëmtime nga përplasja, ndërsa automjeti i vogël përfundoi nën rrotat e maunes duke i dëmtuar rëndë.

TESLA-master768-655x356

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.