Standard.al

Rusi: roboti arratiset nga laboratori kërkimor

0

Një robot në Rusi shkaktoi një bllokim të pazakontë të trafikut javën e kaluar pasi “u arratis” nga një laborator kërkimor, dhe tani roboti me inteligjente artificiale është duke bërë bujë përsëri, pasi thuhet se u përpoq të ikë për herë të dytë, sipas raporteve të lajmeve.

Inxhinierët në laboratorin rus e ri programuan makinën inteligjente, të quajtur Promobot IR77, pas incidentit të javës së kaluar, por roboti kohët e fundit bëri një përpjekje të dytë për të shpëtuar, raportoi The Mirror.

Javën e kaluar, roboti bëri rreth 160 këmbë (50 metra) në rrugë, para se të humbiste fuqinë dhe pjesërisht  “paralizoi” trafikun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.