Standard.al

Kuriozitete të pabesueshme, por krejtësisht të vërteta

0

Në Skoci lindin më shumë flokëkuq se sa në krejt pjesën tjetër të botës

 

– Krokodili nuk e nxjerr dot jashtë gjuhën e vet

 

– Është e pamundur të fundosesh në Detin e Vdekur pa ndihmën e pajisjeve

 

– Qentë mund të stërviten që ta nuhasin kancerin e mushkërive kohë përpara shfaqjes së simptomave

 

– Mbi 350 milionë njerëz vuajnë nga Çrregullimi i Varësisë ndaj Facebook-ut

 

– Thuajse në çdo specie gjitarësh, femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

 

– Gjirafa mund ta pastrojë veshin e vet me gjuhë

 

– Një bllok ari i pastër me madhësinë e një shkrepëseje mund të shtrohet mbi një sipërfaqe sa një fushë tenisi

 

– Nëse një peshk të kuq e mbani në errësirë, ai do bëhet i bardhë

 

– Jetëgjatësia e një peshku të kuq të zakonshëm është mbi 20 vjet

 

– Kur ju hipin mornicat, qimet që ngrihen “mbërthejnë” ajrin dhe ju mbajnë ngrohtë duke mos e lejuar nxehtësinë e trupit të dalë jashtë

 

– Sheiku Hamad bin Hamdan Al Nahyan, miliarder dhe pjesë e Familjes Mbretërore të Abu Dabit, e ka skalitur emrin e vet në ishullin privat Al Futaisi në Emiratet e Bashkuara Arabe

 

– Duhen deri në dy orë për të zier një vezë struci

 

– Kacabunjtë mund të jetojnë deri 9 ditë pasi u është prerë koka

 

– Mesatarisht zemra rreh 100000 herë në ditë duke pompuar rreth 7500 litra gjak përmes dhomëzave të saj. Një 70-vjeçari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardë herë

 

– Qumështi i hipopotamit është ngjyrë rozë

 

– Truri njerëzor ka kapacitet të ruajë gjithçka që njeriu përjeton

 

– Në dhjetë minuta, një uragan lëshon më shumë energji sesa të gjitha armët bërthamore së bashku

 

– Rafflesia arnoldii (në foto) është lulja më e madhe në botë dhe mund të rritet sa një ombrellë

 

– Një tryezë pune në zyrë ka 400 herë më shumë baktere se një tualet

 

– Pema e ullirit mund të jetojë deri në 1500 vjet

 

– Ju mund të kujtoni vetëm katër gjëra në të njëjtën kohë

 

– Iluzionet optike shfaqen kur ajo çka shohin sytë bie në kundërshti me atë çka pret truri

 

– Duelet me armë janë të ligjshme në Paraguai, nëse të dy personat janë regjistruar si dhurues gjaku

 

– Persia e ndryshoi emrin në Iran në vitin 1935

 

– Sean Connery refuzoi rolin e Gandalfit te “Zoti i Unazave” sepse nuk e kuptonte skenarin

 

– Nuk mund ta gudulisësh veten, pasi reagimi është përgjigje ndaj një paniku

 

– Në Singapor është e jashtëligjshme të shesësh apo mbash çamçakëz

 

– Nga të gjitha shqisat, nuhatja është e lidhur më ngushtë me kujtesën

 

– Një indian me emrin Snake Manu mund të fusë gjarpërinj të vegjël – përfshirë kobra helmuese – në gojë e t’i nxjerrë nga hunda

 

– Shumica e buzëkuqit që femrat përdorin, përfundon në stomakun e tyre

 

– Femrat e kanë nuhatjen më të mirë se meshkujt

 

– Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhën më të gjatë, 9.75 cm

 

– Rrahjet e zemrës mund të rriten deri në 30% gjatë një gogësime

 

– Shumë nga ata që e lexojnë fjalën “gogësimë”, do të gogësijnë

 

– Simboli i të Mirës dhe të Keqes (Yin-yang) është përdorur për herë të parë në Romë. Jo në Kinë!

 

– Në Zelandën e Re jetojnë pak më tepër se 4 milionë njerëz e mbi 70 milionë dele.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.