Standard.al

8 ushqimet që duhet të konsumoni për një gjumë të mirë

0

Nuk iu mban vendi sa t’iu zërë gjumi? Të gjithë e dine që kafeina është një nga elementët që imban natën zgjuar,ndaj heqin dorë prej saj.Por cilat janë ato ushqime që mund të na ndihmoj ne për një gjumë të thellë dhe të rehatshëm. Më poshtë po iu radhisim disa prej ushqime ve që mund të konsumoni përpara se të flini.

1.Qumështin grohtë

Produktet e qumështit kanë në përbërjen e tyre calcium dhe tripofan që të ndihmojnë për të pasur një gjumë sa më të mirë.

2.Orizi

Duke ngrënë oriz, ju çlironi insulinën nga trupi, e cila do të djegë kaloritë e orizit. Kjo do t’iu bëjë të ndiheni të përgjumur Brenda një kohe të shkrtër.

3.Bajame

Hiqni dorë nga pilulat e gjumit dhe zëvendësojini ato me një grusht me bajame. Bajamet përmbajnë magnez, I cili provokon gjumin dhe ndikon në relaksimin e muskujve tuaj.

4.Mjalti

Edhe pse mjalti përmban sasi të konsiderueshme sheqeri, ju nuk keni pse të shqetësoheni. Glukoza e bën trupin tuaj të ndërpresi ndjenjën e urisë.Nëse e përzieni mjaltin me pak qumësht, do të gjeni balancën e duhur të karbohidrateve dhe proteinave që ju duhet për të bërë një gjumë të qetë.

5.Qershitë

Qershitë janë një burim I besueshëm që do iu bëjë të për miresoni rutinën tuaj të gjumit pasi ato përmbajnë melatoninë, e cila ndihmon gjumin. Nëse I shtoni ato në dietën tuaj do të përfitoni mjaftueshëm vitaminë A dhe C.

6.Pure me qiqra

Konsumimi I këtij ushqimi të jepndjesinë e ngopjes pasi është I pasur me kalori.

7.Bananet

Falë potasit dhe magnezit që ato përmbajnë, bananet çlirojnë muskujt tuaj dhe indet nervore. Përmbajtja e lartë e vitaminës B6 te bananet iu relakson,  por njëkohësisht ju ndihmon tëflini.

8.Gjeli idetit

Niveli I tripofanit është tepër I lartë,por është I shëndetshëm. Vetëm mos e konsumoni të përpunuar pasi efekti do të jetë I kundërt.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.