Standard.al

Pinguini noton çdo vit 5 mijë milje pë të falenderuar burrin që i shpëtoi jetën

0

Pinguini Dindim udhëton çdo vit 5 mijë milje nga Argjentina deri te një ishull të vogël pranë Rio de Janerio për tu ribashkuar me burrin që i shpëtoi jetën pasi ky i fundit e gjeti të mbuluar me vaj teksa përpiqej të mbijetonte.

João Pereira de Souza, 71 vjeç, një murator i dalë në pension e gjeti pinguinin magelanik të Amerikës së Jugut në 2011 në një plazh të zonës dhe u kujdes që ai të ishte i shëndetshëm sërish.

Jao i pastroi atij vajin nga pendët dhe e ushqeu çdo ditë me peshq që të rritej i fortë.Ai i vendosi emrin Dindim.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.