Standard.al

Shembet vila rozë e lordit Pablo Escobar

vilaVila në ngjyrë rozë, dikur nën pronësinë e lordit kolumbian të drogës, Pablo Escobar në plazhin e Miamit, në Florida, është shembur totalisht nga pronari i saj i ri.

Shtëpia u sekuestrua nga qeveria amerikane në vitin 1987, edhe pse ende nuk dihet nëse ajo ishte shtëpia ku jetonte dhe bënte biznes Escobar.

Pronari aktual ka paguar plot 10 milionë dollarë për ta blerë këtë vilë në vitin 2014 dhe tashmë e shembi atë për të ndërtuar një tjetër vilë luksoze me një projekt të ri.

Escobar ishte i arratisuri më i kërkuan kolumbian në botë ndërsa karteli që ai drejtonte ishte përgjëgjës për dërgesat më të mëdha të drogës në SHBA dhe Europë.

Ai u qëllua për vdekje nga policia kombëtare kolumbiane në vitin 1993.

Comments are closed.