Standard.al

Shpërthimet/ Prokuroria kërkon 15 ditë për pronarin e telefonit

Alma Çuka

 shperthimet ne tiraneMbahet në paraburgim që prej mbrëmjes së datës 11 shkurt. Ka postuar foto nga dhoma ku mbahet, ndërsa nuk pranon se ka dijeni për personin që i ka shitur telefonin

 Prokuroria e Tiranës dorëzon në Gjykatë dosjen për vlerësimin e masës së sigurimit ndaj shtetasit Emirjon Gjuta, akuzuar për fshehje “pengim të zbulimit të së vërtetës”. Burime nga akuza pohuan se i kanë kërkuar gjykatës si masë arresti personal për Gjutën atë me afat 15 ditor. Ky afat do të shërbej për Prokurorinë për të vërtetuar nëse shtetasi Gjuta, i cili ka pranuar se ka qenë pronar i aparatit telefon Nokia, ka apo jo lidhje me personat që e kanë përdorur këtë aparat për të realizuar shpërthimin në biznesin e babait të Ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri. kërkesa e akuzës tashmë është depozituar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë e cila pritet që sot të vendos për pranimin ose jo të saj duke pasur parasysh provat e depozituara bashkë me të. Po kështu pritet që akuza të vërtetojë gjatë kësaj kohe edhe  faktin nëse deklarimet e Emirjan Gjutës janë apo jo të vërteta.

 

Deklarimet

Emirjan Gjuta u ndalua nga Policia e Tiranës mbrëmjen e 11 shkurtit, një natë pas shpërthimitme 400 gram tritol në farmacinë e babait të ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri. Që në momentin e parë të marrjes në pyetje ai është shprehur se ka pasur telefonin që u përdor për të shpërthyer tritolin në përdorim, por këtë e ka shitur në një dyqan pranë Postës Shqiptare. Më pas Gjuta kamohuar të ketë dijeni për personin që e ka blerë, duke u shprehur se nuk e njeha të dhe se e ka shitur telefonin së bashku me numrin. 26 -vjeçari Gjuta së bashku me babain e tij, prej vitesh merren me tregtimin e aparateve celular në një dyqan të vogël në zonën e Postës Qendrore në Tiranë. Në momentin e shoqërimit në polici Gjuta është njohur edhe me pamjete kamerave të sigurisë,me qëllim që të bënte të mundur identifikimin e personit që dukej në planë duke vendosur tritolin. Por mësohet se në asnjëmoment ai nuk ka pohuar se i njeh personat duke thënë se nuk ka dijeni për gjithçka që flitet rreth tritolit të shpërthyer në Tiranë. E vetmja gjë që e lidhë këtë të pandehur me ngjarjet është fakti se telefoni i blerë ne emër të tij, i është shitur personave që kanë kryer krimin.

 

Autorët

 Sipas prokurorisë, gjatë hetimeve paraprake dhe me ndihmën e të dhënave të kompanive telefonike, është arritur të provohet se personi që ka aktivizuar shpërthimin në farmacin e Bashkim Tahirit dhe atë në rrugën Muhamet Gjollësha, ndodhej në zonën e Linzës. Ndërsa karta e telefonit e të përdorura në këto tre raste, janë blerë në një dyqan të kompanisë vodafon në rrugën Don Bosko, ku numrat i kanë faturuar personave që nuk kishin dijeni për këto numra apo edhe për ngjarjen. Edhe për ngjarjen e vendosjes së 1 kg tritol të përzier me gozhda dhe sfera, prokuuroria është në pritje të kompanisë, për të zbardhur identitetin e pronarëve të kartës dhe telefonit që ndodhej i lidhur me lëndën plasëse.

 

Aksidenti/ Aksidentohen tre të rinjtë FRPD, mes tyre dhe Greta Koçi

Ishin nisur për të shpërndarë ndihma në zonat e përmbytura por aksidentohen gjatë rrugës. Burime të policisë thanë se tre të rinj të Forumit Rinor të Partisë Demokratike kanë pësuar aksident ditën e djeshme. Burimet thanë se ata ishinnisur për të shkuar në Novoselë një nga zonat më të përmbytura, por gjatë rrugës kanë pësuart aksident nga i cili kanë marrë plagë të lehta. Dy prej të aksidentuarve janë Arsen Zenelaj dhe Melita Mihaj. Mes të rinjve ishte edhe këngëtarja Greta Koçi, e cila njëkohësisht luan rolin e koordinatores së këtij forumi. Të rinjtë janë transportuar për në Spitalin e Traumës në Tiranë, ku edhe morën mjekimin e nevojshëm. Deri në këto momente nuk dihet gjendja e tyre shëndetësore.

 

Kapshticë/ Lejoi futjen e gomave kontrabandë, arrestohet doganieri

Një doganier në pikën kufitare të Kapshticës është arrestuar në orët e para të mëngjesit të djeshëm, pasi dyshohet se gjatë ushtrimit të detyrës ka lejuar futjen e mallrave kontraband,duke përfituar prej këtij veprimi.  Burime nga policia e Korçës bëjnë me dije se në pranga ka rënë 31-vjeçari me banim në Pogradec, R. Molla, i cili ka lejuar futjen në territorin shqiptar të disa mallrave kontrabandë. Më konkretisht, Molla, duke qenë me shërbim, ka lejuar të hyjë në territorin e vendit tonë, mjetin me targa AA 145 BD, të ngarkuar me 14 goma kontrabandë. Materialet në lidhje me këtë ngjarja kanë kaluar në Prokurori për veprime të mëtejshme.

 

Greqi/ E ndau se ishte shqiptar, vret të dashurën Greke dhe veten

 E refuzoi se ishte shqiptar. Kjo gjë ka acaruar djalin e ri, i cili pasi ka vrarë me një plumb në kokë ish të dashurën i ka dhënë fund  dhe vetes së tij po me një plumb në kokë. Një i ri shqiptar ka vrarë ish të dashurën e tij greke dhe veten, në Kallamata të Greqisë. Ngjarja e përgjakshme ka ndodhur natën duke gdhirë 14 shkurti, dita e Shën Valentinit, në rrugën Abia të lokalitetit Kalamata Mesinia. Viktimat janë shtetasi shqiptar Erisiano Ismaili 30 vjeç dhe shtetasja greke, Elina Vachaviolou, 32 vjeçe nga Mesinia, Kalamatë, Greqi. I riu shqiptar i kishte dhënë fund marrëdhënies me vajzën greke në muajin dhjetor të vitit të kaluar, në prag të festës së Krishtlindjeve. Arsyeja kryesore ishte zbulimi i gënjeshtrës së djalit, nga ana e vajzës e cila mësoi se i dashuri nuk ishte italian, por shqiptar. I riu emigrant ishte nga Shqipëria, ndërsa përpara të dashurës ishte paraqitur si shtetas italian, i quajtur Erisiano Capetano, por mbiemri i vërtetë i të cilit është Ismaili. Ai punonte në zonën e Kalamatës si punëtor i thjeshtë por nuk kishte leje pune dhe qëndrimi. Mbrëmjen në prag të Shën Valentinit, Ismaili ka shkuar në banesën e vajzës, një gjimnaste që aktivizohej edhe si balerinë dhe pas një debati të ashpër, e ka goditur atë me armë në kokë, në sy të babait të saj. Më pas i riu ka drejtuar armën drejt vetes dhe i ka dhënë fund edhe jetës së tij, gjithashtu me një plumb në kokë. Viktima, shtetasja greke 32 vjeçare, Elina Vachaviolou, u dërgua në spitalin e Kalamatës dhe më tej në atë të Atikës. Por për shkak të plagëve të shumta të marra në pjesën e kokës, nuk mundi të mbijetonte dhe ndërroi jetë dje pasdite vonë. Ndërsa Ismaili vdiq më herët teksa po transportohej nga spitali i Kalamatës në atë të Atikës. Mësohet se djaloshi shqiptar ishte djalë i vetëm dhe nuk kishte pasur më parë probleme me drejtësinë.

Comments are closed.