Standard.al

FRIKËRA DHE ANKTHE KOLEKTIVE NGA PASIGURIA USHQIMORE

Artan Fuga

 

fuga170

———————————————————————————–

Sprovë gazetarie agregative

(Forum qytetar në facebook Artan Fuga)

————————————————————————————-

Artan Fuga

Si është e mundur? 

Blej shalqi, se e dua shumë, dhe më del i tejpjekur, zemrën ia kishte ngrënë vetes, Treqind lekë të reja i hodha në plehra.

Blej hurma, se i pëlqej shumë kur janë farëzeza dhe nuk hahen se janë të papjekura. Pres të zbuten hiç.

Ca të tejpjekur ca të papjekur!

Cfarë dreqin ndodh kështu dhe përse?

Alma Papa I shesin për të fituar më shumë sepse prodhimet jashtë sezonit kane çmim më të lartë ose ekonomia e tyre është kaq e varfër saqë i shesin papjekur sepse vetëm me këto shitje mbahet

Anton Nikoll Bershimi E rendesishme eshte qe ju prof. e bleve shalqinin. Se si tha ai: Skemi leter higjienike ama kemi leter zmeriluese. Oi oi profesor

Ervin Bido Nuk besoj se profesori flet per bostan dhe hurma reale,se u be si tregu i fruta perimeve statusi i prof Fuges!

Arben Dashi Prof. Persh.! Vetem ne fshat gjen cilesine qe kerkoni Juve, do ju sjell ca hurma bio te universiteti Polis…respekte !

Artan Fuga Pse i bejme veprimet tona ose parakohe ose pas faktit, asnjëherë në kohë. Ja rasti i shalqinit, pjeshkëve, hurmave, etj.

Artan Fuga Ohu, derisa te vij per ca ore mesim ne prill atje Arben, kane dale qershite.

Alma Cela Jo qershite i ke edhe sot ne shitje, profesor

Alma Papa Gjithashtu ndikon edhe shkatërrimi i varietetit vendas
nga hibrite të pakontrolluara …farrat kanë thithur ajrin e Lazaratit

Fool To Cry Fajin e keni ju zoti Artan që shkoni dhe blini

Xhek Beti profesor, mall i mire eshte vetem malli i fresket, sikurse dhe informacioni.

Fation Gremi Keni bere shume gabim profesor, me 300 lek mund te kishit bler nje leng frutash me shije bostani,nje pako orbit me shije bostani,gjithashtu edhe nje kos frutash ku ka 15 bostan brenda..mund ti kishit shpenzuar me mire parat tuaja…do perfitonit 3 te mira..

SU ZA N sepse cdo gje ka kohen e vet shalqi ne tetor s`ka mundesi ndersa per hurmat

Sokol Cela Ca te tej pjekur ca te papjekur.
E bukur prof Fuga,e vertete& hidhur!.

Sokol Cela Ca te tej pjekur ca te papjekur.
E bukur prof Fuga,e vertete& hidhur!.

Ylli Bajraktari Je ne vendin e gabuar.

Jeta Omeri Nuk gjen asgje te hajrit s0t.Te gjitha me h0rm0ne dhe kimikate jane rritur, saqe janne duke kaIbur njerezine tashme…

Rudina Kollari Carpe Diem …

Polina Drazho u pa puna, do hame kashte

Ermal Shehu ndoshta ndodh se te dyja i do shume..

Lavdrim Shehu Time is money prof. Shitesi vlereson kohen dhe shet c’te mundet. Ju, gjithashtu ne nje kohe te shkurter me shume pak sakrifice u menduat te shijoni ato fruta/perime te cilat e vleresojne shume kohen gjithashtu. Njeres koha I kaloi dhe tjetres i duhet edhe pak. Mendoj se shitesit I duhet kushtuar kohe dhe treguar se cfare duhet shitur e cfare jo. Por ata qe duhet ta bejne, per fat te keq nuk kane kohe ose e kane te cmuar. E vijme prap ku e nisem: time is money.

Anisa Malaj normale jane te gjitha OMGJ..ushqimet BIO po zhduken njelloj si dinosauret

Reta Kapo Ateher nuk duhet te ankoheni ose ankohemi,nga modifikimet,mua me mugon egersia e natyres,prof,po jo e njerzve se ka me bollek,

Ami Mici thua shalqi e blen kungull??kete ka kapitalizmi profesor.

Anila Skenderaj Bakaj …..keshtu me ndodh dhe mua,shpesh biles,me vjen shume inat…..!

Fation Gremi Kete doja te thoja profesor ,ne konsumojm produkte qe nuk perfitojm asnje lloj dobie.p.sh ju mund te keni qene te vejtedishem qe ai bostan mund te jet me kimikate dhe perseri e keni bler…

Nini Mano OMGJ!

Ervi Kadhaj Profesor per shalqirin jam dakort,nuk e ka kohen plus dhe esht omgj,kurse per hurmen te garantoj qe eshte bio.por kur jan pa fara(kaki)e pa pjek futi te akulli ne frigorifer per 1 ose 2 jav i ke gati,lluqe.heeee mire eeeee e dije besoj.

Vladimir Marku Keto blihen me nje shalqinjohes….ose hurmanjohes….

Elvis Sejko Ne nje vend ku nuk ka rregulla loje “te pjekurat digjen dhe te papjekurat nuk arrijne te piqen”

Ani Shtylla Profesor sa lek keni dhene kete vere per inspektoriatin e kontrollit te tregetise?
Ose me mire behuni pjese e tregut te lire mos blini me tek ai tregtar rrjedhimisht e ndeshkoni ate per ‘mashtrimin’

Valbona Furrari Lasku Keshtu ndodh edhe me njerezit Prof.

Esmerald Cenaj Fruta te bera operacion.

Jetmira Berdynaj ndoshta eshte mire qe jo vetem frutat ti marrim ne kohen e tyre te pjekjes, e jo kur na ofrohen ose na hahen neve….. le t’i rrime akoma besnike stineve

Dolores Minga Paskam gabuar,mendova se ishte nje metafore e z.Fuga.

Mimoza Munushtiri se pelqejne me origjinen ,duan te behen filozofe

Marie Ndoja Marjana Perse? sepse nuk din me zgjedhe.

Ariana Dedja Llambro Shalqinin e kan lene te piqet shume hurpat i kan keputur para kohe te pa pjekura

Nermin Aga Fiku O Presor, ky problem eshte shume i madh, por ne vendet perendimore eshte shume me i madh sesa tek ne; me ca thone emigrantet ketu akoma kane shije gjerat te pakten ne stinen e vet. Epo shalqinin ta hame ne vere kur ka kohen e portokallin ne dimer. Ne kemi nje problem tjeter shume te madh, te merr frika me ec ne rruge se skemi trotuare, na i kane zene lokalet ose pemet ( te mbjella mes per mes trotuarit?!) ose karriget e lokaleve; te merr frika te kalosh semaforin se vijne makina nga kater anet. Jeta jone eshte shume e pasigurte, qe nga momenti qe do te kalosh nga njera ane e rruges ne tjetren. Si nene e re, tani po sprovohem edhe me faktin qe nuk eci dot me karroce neper tirane se kam frike se me shtyp noj makin apo noj motorr femiun…

Alfred Collaku Me prove profesor..E pranojen katunaret ,,me kaull i thone?

Chaonian Alb Me të papjekurat fitohet më shumë përpara kohës së të pjekurave, edhe me të tejpjekurat fitohet po ashtu më shumë por pas kohës së të pjekurave. Në kohën e të pjekurave, piqen edhe sjelljet e konsumatorit. Fillimisht sjellja e tyre konsumatore është e papjekur, pastaj sa vjen e piqet, më tej tejpiqet fare. Kështu që pavarësisht se kumbullat e papjekura që të thartojnë barkun apo shalqini i tejpjekur zemërkalbur kushton më shtrenjtë se kur janë të pjekura aq sa duhet, por plot njerëz i konsumojnë me dëshirën më të madhe.

Marjeta Vogli Osmani Ahhhhhhhhhhhhhhhh te shkretet ne cpo na gjen me keto kimikate vdekje prures ,sa do te vazhdoje keshtu ,a do kete ndonje dore te forte nga ministria e bujqesise ….

Alfred Collaku Prit per MONA dhe dil THONA thone tiransit e vjeter

Dylbere Prenci Monat e thanat ,ku ti gjesh ,por prit gomar te mbije bar.Mjere populli

Etleva Graceni Haxhihyseni Gjithcka eshte “cmendur” keto kohe.Duket se po jetojme nje faze jashte normales.

Farma Dhjetori ekonomi e konsumimit te vetvetes

Drita Domi Kertalli Keshtu e meritojme se nuk dime te zgjedhim ne .

Inxhi Berdo Une them te fillojme te konsumojme bar..fundja dime t’a bejme shume mire,deri me sot ‘bar’ kemi ngrene

Mirela Robo Papuciu Por keshtu ndodh sepse si qyteterim “OKSIDENTAL” ne nuk dime te kultivojme tiparin e bukur te te priturit. Te presesh kohen e duhur eshte, ne kohet moderne, po aq e veshtire sa c’ka qene perhere t’i vesh fre gjuhes tende. Per me teper theksohet ky tipar ne nje shoqeri ku behesh DREJTOR pa pasur ende nje eksperience pune si specialist, fillon pune si speialist, pa marre ende diplomen, merr diplomen pa u regjistruar ne shkolle. E duam shpejt dhe lehte… dhe hurma eshte e papjekur, por sharqiri eshte “djegur” se kur vrapon pas njeres harron tjetren. Vrapon pas iluzionit se duke vrapuar do te ndryshor dicka ne gjendjen tende njerezore, ne cilesine e jetes tende dhe harron te marresh kohen per t’u ushqyer me cfare eshte e nevojshme per te mbajtur ritmin e vrapit…

Artan Fuga

Vetëm rrushi është në rregull. 

Me fara, pa fara, i zi apo i bardhë.

Ermedin Rrush i thatë apo i larë.

Erjon Pipiko kokrra kokrra apo bistak?

Alma Cela JOoooooooooooooo, une bleva 2 jave me pare, dhe me besoni, ka qendruar per 14 dite rresht pa u prishur fare-fare, imagjinoni se cfare rrushi po hame.

Sibora Petani Vende vende edhe rrushi… Me shume i tharte se i embel

Drita Hasmuca Pasi eshte sperkatur nja gjashte here me helme te ndryshme,edhe atij ms ia ki besen.

Artan Fuga Drita, si sperkatur, na shpjego pak te lutem.

Daniela Sterjo Rrushi? Respekte per rrushin!

Drita Hasmuca Ta shpjegoj une prof,meqe une jetoj ne fshat. Sapo rrushi formon kokrren sperkatet me nje lloj helmi kunder tenjes.pas nje muaji nje helm tjeter x tymin,pastaj nje tjeter x te ms u kalbezuar e ndonje tjeter qe se mbaj mend,dhe kur ti e blen rrushin ai ka nje shtrese si material inert qe e ka veshur kokrren.dhe duhet sqepar ta pastrosh.

Drita Hasmuca E kuptove prof?

Ilaria Zito Rrushi ndryshe nga frutat e tjera eshte ne rregull ne dukje , ruan fasaden qe i veshin si nga jashte ashtu edhe nga brenda , problemi eshte se e ruan per me shume kohe sec duhet dhe me pas nxjerr koken pas dy javesh, ashtu si ndodhi tek Alma Cela

Evis Plaku Edhe i shtrydhur, se behet raki apo vere

Gloris Kevin po praaaa

Juni Nashi kokermadh koker vogel

Drita Hasmuca

Ta shpjegoj une prof,meqe une jetoj ne fshat. Sapo rrushi formon kokrren sperkatet me nje lloj helmi kunder tenjes.pas nje muaji nje helm tjeter x tymin,pastaj nje tjeter x te ms u kalbezuar e ndonje tjeter qe se mbaj mend,dhe kur ti e blen rrushin ai ka nje shtrese si material inert qe e ka veshur kokrren.dhe duhet sqepar ta pastrosh.

An Di imagjino rrushin qe behet afer kombinatit metalurgjik

Shkëlzen Greblleshi Dhe thon pastaj jan shtuar tumoret, veten tek rrushi i paska nja nje kile pesticide imagjino kur mlidhen bashk fruta e

Klejvi Pengili Ca problemi ka “materiali inert”? laje mire dhe kaq, xhanem dhe kohe ti lajme nuk kemi. Nejse po te analizojme cdo objekt/detaj “te demshem” qe na rrethon i bie mos te shohim me TV, mos te futemi ne FB, mos ti dergojme femijet te Lodrat, Mos te hame fruta perime e ku ta di une, mos te bejme me seks te mbrojtur blablabla. Ka 2000 vjet njerezimi qe ushqehet me “Inerte” ndoshta Inertet sjellin dhe evolucionin…..

Alma Papa Prit se edhe unë e di…bëhen mesatarish 6 spërkatje ajo më skandalozja është se nga viti në vit kokrra zmadhohet dhe gjithashtu vila e rrushit… ka ngelur vetëm të na buzëqeshi nga hardhia

Jeta Omeri Ku ka me gjera bi0?Gjithcka heImatiset,n0rmaIe, bashke me k0nsumat0rin!

Ilaria Zito Evolucion mund te sjellin po seshte e thene te jete i mire , bota te pakten mundohet ta luftoje kete “evolucion” ndryshe nga ne

Ylli Lalo Une vertete kam lindur ne Vlore, dhe im ate qe 10 vjeç, vete ai, eshte larguar nga fshati, por fshati ku ai ka lindur dhe ka varret e te pareve eshte Cerova e Skraparit. I rash gjate? Nejse. Kur shkonim ne fshat, vitet 70, vitet e diktatures me te tmershme ne planet, i ngjiteshim nje te perpjete qe zgjaste nja 4ore prej Corovode deri ne Cerove mal, ja atje ngjitur me Rizane. Fisi yne dhe fisi i tyre ndahej thjesht me nje “rruge“ (toke e shkelur prej kembeve) qe ndante aren ne mes, keshtu mbaje mend une. Por nga Corovoda e deri ne mal Cerove kishte pyll me lis e shkurre, ku dominonte koçimarja. Komentin e bera per te thene se brenda pyllit dhe neper korie e bregore te embela shihje peme, dardha, molle dhe mjafte rrush koker madh si gishti i madh i dores, qe rriteshin ne lisa, rriteshin vete, keteje dilte rakia e Skraparit shijen e te ciles e kam ende ne nje tamzane prej 10 vjetesh, se im ate ma ka lene porosi ta perdor per fejesen e djalit. E bukur kjo besoje, natyrisht eshte bio si prodhimet e Skraparit dikur.

Niko Karaj Une jetoj ne Athine,nje dite kisha shku ne nje fshat ketu afer dhe takova nje bujk grek.Kultivonte zarzavatika,perime te ndryshme dhe i shiste ketu ne athine.Ndermjet te tjerave kishte pompa sperkatese dhe pesticide te ndryshme per semundje te ndryshme qe shfaqeshin ne bime,helme d,m,th .E pyeta se gjithe keto helme i hame ne te athines?po,me tha.U ne i thashe se nga keto perime ha dhe ti?Budalla je me tha?keto i hani ju te athines,per familjen time mbjell2-3dylym dhe nuk perdor asnje lloj helmi,te behen sa te behen por pa helme ama.Qe ate dite sa here qe shkoj ne treg kur marr fruta e perime me kujtohen fjalet e tij.

Reta Kapo Ylli lalo respekte ,dhe une te vija ne fshat nga bogova ne male,do kaloja ne per nje pyll te till ,po haja aq kokrra mare sa me zinte koka mos te flasim per rrushin neper lisa ,dhe mollet i ruanim neper musendra,sa per rakin ruajm traditen e prodhimGentian Rapushi …nga keto helme qenka rritur mosha mesatare! Une perdor vaj ulliri Oshtime vere Oshtime. Nuk ka me te mira.

Ajet Mece Persa i perket sperkatjeve qe u behet perimeve pemeve frutore apo hardhive behet prej dekadash per ti mbrojtur nga semundjet e ndryshme.Per mua si njohes i ketij fenomeni mund tju spjegoj se eshte si vaksinimi qe u behet njerzve dhe kafshve.Pa keto spe…Voir plus

Edvana Vangjeli Edhe rrushi su hengerka

Po vdesim urie duke u ruajtur nga kimikatet.

Besarta Veshi Profesor edhe kimikatet te vdekja te cojne .

Andri Mandro Ky eshte nga ato mesazhet e rralla qe ka 1 kuptim te vetem!

Andri Mandro Po cfare te bejme? Rendim te arrijme ne qyetet me periferike me shpresen se do te gjejme 1 produkt organik..1 ushqim natyral… Ecim ne natyre duke e kujtuar me nostalgji ate vete!!

Elvisa Visa Vdekja do vij gjithsesi. Me mir avash-avash nga kimikatet se ne menyre makaber nga mungesa e ushqimit. Babi im konkretisht i ble domatet me mik. E pabesueshme por ndodh. Ja cna ben shteti jon te fusim mik per domatet.

Ridvana Miza Nderkohe qe kontrabanda eshte akoma prezente ne shqiperi ,normal qe dhe ushqimet e importuara do jene te pa kontrolluara (por ia kane marre doren dhe keta tonet dhe perdorin cdo lloj kimikati per te pershpejtuar rritjen e perimeve apo te bagetive) ….. Jo se ato te “kontrolluarat” perbejne ndonje ndryshim me keta te tjerat

Altin Goxhaj Konsumatori shqiptar nuk ka alternative.. per aq kohe sa tregtuesit e kimikateve dhe fruta-perimeve jane me shume te afte si financiarisht dhe politikisht..

Valentin Konika Duhet te jemi te kujdesshem ne perdorjen e prodhimeve OMGJ, sepse ato jane bere shkaku i nje sere semundjesh ne ditet e sotme per shendetin e njeriut.

Fation Gremi paradoksi eshte qe ne konsumojm plehrat e vendeve qe i riciklojn ato,jemi konsumator besnik..

Semi Semi C’rregullimet endokrinale,te diabetit apo psh:c’rregullimet e ankthit,qe vjen nga faktore situative dhe si rrjedhoje sekretimin ne menyre te c’rregullt i hormoneve adrenaline,noradrenaline dhe GABBA ne sistem.para simpatik te trurit. USHQIMET ME HORMONE!

Dylaver Kurti Po ju bejme proteste kimikateve,me greve urie?!

Semi Semi Ndikojne negativisht dhe cojne deri ne tumore nese konsumohen per periudha relativisht te gjata. Nga greqia vijne te tilla solucione vdekje prurese.Fshatari eshte sh mizore kur vjen puna te leku/perfitimi.

Orgeta Gjermeni Nuk e kisha menduar kurre qe mund te helmohesha nga konsumimi i spinaqit (te cilin e kam aq shume qejf) ,por ja qe ndodhi…Te nesermen pasi e kisha konsumuar e kisha lekuren gjithe pikla te kuqe, e nuk gjeta rehat derisa nxorra ate qe kisha ngrene (te me falni). Eshte vertete nje tmerr, nuk dime se cfare te konsumojme me!

Merxhan Daci Jam kurioz te di cfare mendon Mc Luhan per kimikatet

Norel Zaimi Profesor Tani shumica e lumenjeve qe dikur sherbenin per vaditjen e tokave bujqesore sot jane kthyer ne rrjedha te rrezikshme, me uje te ndotur qe rrezikojne cdo jete rretherrotull. Ne jemi vend ujrash dhe nga kjo ndotje jo vetem rrezikon bujqesia por edhe cdo burim te ndotet dhe cdo rrubinet te rrjedhe vrer.

Emma Meko Une them vdesim dalengadale nga kimikatet, sepse s’ mund te jetojme me urine!

DD
Pershendetje profesor Fuga ! Verejta tek disa statuse ne lidhje me frutat ! Eshte per te ardhur keq, fakti se ne shumicen e rasteve ata qe merren me prodhimin e frutave dhe perimeve per tregti , u hedhin ilac per tu pjek me shpejte duke harruar apo hedhur tutje kohen qe u duhet frutave dhe perimeve per tu pjekur ! Une jetoj ne fshat dhe shija qe kane ato pak fruta apo perime qe kam ,jane per ti pasur zili . Fruti dhe perimet kane kohen e vet te pjekjes ndaj ne sduhet ti pjekim me zor me ilace qe ua vrasin

Igli Ferati Mendoj se djali ka te drejte por bota sot eshte rritur shume dhe nuk perballohet dot me ushqime Bio kshu qe detyrohet te perdorin OMGJ. Tani vtm pjesa e njerezve ne fshatra perdorin ushqime Bio ndersa te tjeret ne qytete perdorin ushqime OMGJ. Bota po shkon drejt asaj rritje saqe mendohet se te gjitha fushat e botes do detyrohen te mbillen me grure per arsye se nuk e perballojne dot meArber Mata Keqmenaxhim i investimeve ne bujqesi sjell kto pasoja…dhe mungesa mundsive per sjelljen e prodhimeve bio nga qytete me infrastrukture zero(kostoja e larte)

Flora Myftari Ne nje fshat te Elbasanit nje grua i kishte dhene te nipit qe jetonte ne qytet qe te sperkaste nje ngaster me domate te mbjella. Djali qe sja kishte haberin se per cfare behej fjale e kishte sperkatur te gjithe parcelen duke perfshire ketu edhe ate pjese qe fshatarja e perdorte per familjen e saj. Pra fshataret e dine mire se cfare bejne e cfare pasojash ka per shendetin e njeriut.Ky eshte nje krim , i cili e vret njeriun dalengadale

Majlinda Cami prandaj te inkurajojme prodhimin vendas natyral. Ne per fat jemi vend me kushte optimale, me dite me diell. Frutat tone jane shume te embel, madje rrushi mezi hahet aq i embel eshte. T’u presim rrugen atyre qe prishin kete ekuiliber qe ka krijuar natyra ne vendin tone, duke mos blere prodhime te tyre. Po si t’i perzgjedhim ato.

Andi Tane uffffffaaaaaaaaaaaaaa spo na thoni ndonje gje te re , fshati i shet shtrenjte ato te shkreta produkte dhe jua konkuron ne cmim ai qe i ben me ilac apo ai qe vjen nga maqedonia hahhah cfare ironie therrese.

Eda Tahiri Derisa njerezit e sidomos brezi i ri nuk u largohet puneve te lehta qe “sjellin” gjithashtu “fitime te lehta”,t’i largohet kafeneve e kazinove e te rikthehen ne vendet e origjines e jo te qendrojne ne PETROPOLT-et fallco te krijuara ne kete vend duhet te mesoheni me shijet dhe te kimikateve dhe te omgj-ve. Mund te kemi natyre te mrekullueshme dhe fara te mira po njerezit i kemi ne Tirane,Durres e Vlore,atehere kush do punoje ne ato fshatra qe jane bosh,ne ato fshatra ku vjen nje austriake e nderuar 60 e kusur vjec e ngre baxho pensionisteve qe kane mbetur ne fshat qe te mos largohen dhe ata se te rinjte o punojne fshtrat e Greqise ose fshatin e kane vec per pushime. Te vjen keq qe tokat qe shteti njerezve ua dha pa leke e sheh djerre,ullinj qe nuk i kane mbjelle vete po mijra te tjere u teket e u vene zjarrin per kullota,pyje qe priten pa kriter po nga njerezit gjoja ne emer te mireqenies,ketyre c’emer ti vesh zoterinj te nderuar. Duhen investime ne bujqesi? Sigurisht qe duhen po ama jo aty ku ti zoteri ke zene kolektorin e thua u permbyta e ku investimi shkon dem,jo aty ku ti ke prere brezin pyjor te mbjelle nga te tjere e ku deti e lumi po ben kerdine me tokat,jo aty jo. Sivjet per arsye pune kam pare gati gjithe Shqiperine po ky vend nuk vuan as nga natyra,as nga kimikatet e as nga farat po vuajtja me e madhe e ketij vendi jane njerezit qe mban sidomos brezin e ri qe sheh vec betonin e xhamllekun e qyteteve burim te mireqenies se tij

Artan FUGA

Qenka bërë puna me e çu rrushin në lavazh!

Alfred Xhepo Kot i kemi rene leshit ne qafe…me mire te themi qe tani e tutje…”ke ikur per rrush”, keshtu do jete me e drejte…

Gloria Bufaj Sema ne pastrim kimik do ishte me mire…po dhe nga keta duhet gjetur nje serioz.

Redi Mihali e bukura eshte me “mjaltin”…marrin sheqer reth 100 kg sherbele ne farmaci uje e zjejne dhe e shesin per mjalt ,cdo gje mund te kete vetem mjalt nuk ka,madje e japin dhe per ilac….

Ing Erlir Fero Rrrushi ka nevoje per operacion plastik,ti rrjepesh lekuren. Domates duhet ti heqesh organet e brendshme. Trangulli eshte bere kungull. Vetem speci i ka rezistuar nje cike formes e permbajtjes. Se haet dhe jeshil dhe i kuq. Lere pastaj mishin,qe edhe ne fshatin me te thelle ka arritur hormoni. Madje atje nuk quhet hormon apo gje e keqe,por thone:ka dale ilac per rritje dhe zhvillim,futja vicit nje gjilpere….se per 3-4

Dritan Laci Prof. po vezet, djathin, qumeshtin, kosin, peshkun, gjalpin, mishin, sallamet, etj etj ku ti cojme ?

Majlinda Cami edhe une kam rrush ne oborr dhe i bej sperkatjet qe jane te parashikuara per trajtimin e tij, jane pothuajse 5-6 sperkatje ne vit. Nese nuk i bej sperkatjen ai prishet, e ze tenja, vrugu, kalbezimi, pra nuk eshte i perdorshem. Perse sperkatja e rrushit duhet trajtuar si e demshme. Kjo procedure eshte ndjekur edhe para ’90. Me duket se duhet bere diferencimi me trajtimin hormonal te frutave dhe zarzavateve nga sperkatja kunder insekteve. Inxheksionet qe u bejne zarzavateve per te pershpejtuar pjekjen e tyre jane te rrezikshme se ato i merr konsumatori dhe fryhet edhe ai si domatja p.sh. Por jo vetem zarzavatet, por edhe mishi. Dikush me tregoi sesi nje grua ishte fryre kishte shtuar 20 kg per 1 dite, pasi kishte ngrene mish nga qafa e nje vici te cilit i ishte injektuar hormoni nje nate me pare. Edhe kur sperkatet rrushi, te pakten ne gusht kunder kalbezimit, agronomi porosit qe nuk duhet konsumuar brenda 20 diteve.

Elvisa Visa
Babi im i ble domatet me mik.

Ani Kërçiku hahhahahahahaaaaaa

Kreshnik Lusha Po specet  ?

Eraldo Xhelili Ne te tjeret pra populli i ha pa mik, i ha me OMGJ.

Stivi Kotroçi Babi im i ble domatet me lek

Ornela Balliu shif mire se miku ta hedh sot 

Erion Jakupi me mire nje mik qe shet domate sesa domatet!

Alessia Selimi A ka ndonje gje sot qe nuk blihet me mik?!..

Drita Hasmuca Se ja,po i mbjell te kopshti im,po ku ta di cfare fidani eshte.vjen domatja me shije pjepri..

Ervis Xhelo Po dimrit si ja ben babi apo nuk ha domate fare!? Mos i banalizoni gjerat tani “Babi im i ble domatet me mik”! Ironi e paqene

Alma Papa Me mik dhe nuk i gjen se edhe miku te genjen merri jane te Kapinoves thone eshte varietet vendi dhe te del domate qe i eshte bere zemra dru te shkretes nga hidherimi

Linda Zeka U pa puna duhet te gjejme fare miku ta mbjellim se skemi si ja bejme ndryshe

Matilda Selmani Ana Maria sa kam qeshur ndonese eshte per te qare !

Asllan Koldashi I blen me mike dhe i fute ne qese plasmasi qe po tu besh analizat te dalin me kimikate dhe pesticide te ndryshme. qeset e plasmasit mblidhen neper plehra, serra, kanale te ujrave te zeza etj.keto ne vendet e UE seleksionohen, pastrohen dhe pastaj shkrihen per tu perdorur per qese.

Aida Paralloi dolor ! nuk di pse ti dhe shume te tjere merrni elbasanin per cdo deformim qe ka natyra. mendimet mund ti japesh dhe pa prapashtesat e tua dhe gjithe te tjereve qe guxoni te perflisni nje qytet kaq te kulturuar dhe te nderuar.

Drita Hasmuca 
domate me shije pjepri

Shpetim Jenishehri ..pjeshke me shije pjeshke

Erion Jakupi kjo pune vajti qe edhe e shamja te konvertohet: ia bofsha nonen mu ne moter!

Alfred Xhepo Tani urimet do behen: Te rente ndonje domate nga qielli ishalla.

Fatjon Hasmuca i ka ikur shija njeriut dhe jo frutave e zarzavateve

Suela Gjeka po shijen e domates ku do e gjejme valle,se te pjeprit e gjetem?!!

Alma Papa shumica e fermereve ja hedhin fajin fares qe blejne dhe mohojne se ndikojne tek prodhimi

Roland Hasmuca tamam,fiksi mikse koncentratesh!

Blerta Vishka E kush do e mendonte se do vinte dita kur domatja do qerohej si molle perpara konsumimit? Te ngec ne fyt ndryshe..

Andrea Marku Lum ata qe kane bashten e tyre dhe imbjellin gjerat per qejfin e vet , pa kemikate e budallalleqe te tjera , por ashtu sic i nxjerr vete natyra produktet bujqesore

Arben Dashi
Prof. Pershendetje ! Problemi ne fjale eshte shume serioz, po ushqehemi me lloje te ndryshme kimikatesh qe jane rrezik serioz per shendetin Tone. Personalisht kam gati 8 vjet qe produktet ushqimore po i siguroj ne fshat, duke filluar nga buka, kam gjetur nje furre speciale ne Lushnje, buka kundermon ere gruri. Te gjitha prodhimet ne fshat me pak kujdes i siguron shume cilesore. Per momentin me ujin e pijshem jemi ne bela, here e blejme , here kur dalim per fundjave e mbushim ne ndonje burim, por uji i mbajtur ne ene te mbyllura nuk eshte i keshillushem te perdoret. Uji duhet te qarkulloje i hapur te oksigjenohet … po jetojme kohe te veshtira…respekte !

Kleidi Danaj Po pse ca do ti ta blesh ujin ne qese?

Bekim Berisha dhe ktu ne fshatrat e fierit uji gjoja burim nga mali,eshte gelqeror

Orla Taullai Shum mire ben zoteri qe i blen ne fshat po duhet te dish qe edhe ai fshatari bemn dy parcela nje e mban per vete tjetren ja shet konsumatoreve si puna jone

Flora Myftari Une e mbush afer zones se Librazhdit. Burimit te ujit ne rrugen Elbasan-Librazhd i jane bere analizat. Eshte i shendetshem , prandaj edhe rradha e njerezve qe presin te mbushin uje ne kete burim shpesh eshte e madhe

Eloi Corvo dhe sa do vashdoje kjo gjendje ” kerkim te ushqimit te paster ” ? ne vend te qaravitemi duhet te mbjellim ..bota po shkon drejt asaj qe quhet ushqime te shpejta plastike;

Erald Shulla ne serat e lushnjes behet shalqini brenda nates

Eraldo Xhelili
Domate qe kur i fut ne goje, te duket vetja sikur ke shkuar tek dentisti dhe te ka hedh ilacin qetesues. Domate qe vine

Lola Albania edhe dru zjarri gjen brenda ne domate

Gentjana Plaka Sot te gjitha perimeve,frutave po ju perdorim pekticide a kimikate per rritje sa me te shpejt pa llogaritur qe ndikon tek konsumatori i thjesht.

Xhek Beti e kuqe nga jashte e jeshil nga brenda dhe jo si shalqiri e jeshile nga jashte e kuqe nga brenda

Chris Barcas Nitrati sh.p.k.

Adnand Mema Domate plastike

Igli Ferati Sa x informacion ne lidhje me kte disa fshatare me kane thene qe domatet i lyejne me mastrolindo per ti kuqur dhe per ti dhene ngjyre. Kjo shpjegon arsyen e eres

Jonid Sula Shumica e domateve ashtu si shumica e studenteve , te skuqur jashte dhe jeshil brenda! Shteti, shtetaret, fshataret, kunder sistemit te standardeve… epo te te marre malli per qytet vetem ne kryeqytetin Tirane te ndodh !

Elda Madani mese e vertete, spo dime cfare po konsumojme…

Rudina Kollari Njekohesisht mjekohemi me kimikate dhe ushqehemi me to …great.

Flora Myftari Era nafte i vinte domateve qe bleva nje dite . U lemerita dhe i hodha te gjitha. Shteti shqiptar duhet te ngreje struktura te posacme lidhur me biocitetin e fruta perimeve pasi nuk dime me cfare te hame e cfare te mos hame.

Nurie Hila shteti ka ne dore cdo gje ,ka laboratore per te pare perqindjet e helmit ,n.q.s eshte brenda standerteve certefikohet ,dhe eshte per konsum,i duhet dhene ze gjerave ,dhe ti behet

Donika Tuci zgjidhja qe mvaret nga ne eshte kjo gjthmone duhet te hame frutin dhe zarzavaten e stines ,

Orgeta Gjermeni
Nuk e kisha menduar kurre qe mund te helmohesha nga konsumimi i spinaqit (te cilin e kam aq shume qejf) ,por ja qe ndodhi…Te nesermen pasi e kisha konsumuar e kisha lekuren gjithe pikla te kuqe, e nuk gjeta rehat derisa nxorra ate qe kisha ngrene (te me falni). Eshte vertete nje tmerr, nuk dime se cfare te konsumojme me!

Estela Stelina H po hame gjithe tabelen e Mendelejevit “sallate”

Borana Loshi e vertet!

Flora Myftari hahahaha bobo doli edhe spinaqi , do kesh hang pazi ne vend te spinaqit

Enriko Ceko do kete qene gjethe plepi….

Arben Shytaj spinaqi dhe gjithe perimet e tjera mund te permbajne helme, nitrate dhe nitrite me shumice, qe mund te shkaktojne edhe ate e i ka ndodhur zonjes, ne rast se perdorimi i tyre eshte bere me pak se nje muaj nga afati i konsumit. detyre e shteti te kontrolloje, nderkohe qe nuk duhet blere perime shume te shendeteshme e shume jeshile, pasi mund te permbajne keto helme.

Saimir Roko Bli nje toke ne fshat edhe mbille vet..

Ing Erlir Fero Shikoj domatet e seres qe kam ne shpi:domatet nuk thahen si bime ne fund…ato thjesht qelben,marrin nje ngjyre te zeze,sec zene ca miza si mizori dhe kur kalben kokrrat marrin nje ere te ndyre. Kur eshte qelbur edhe tharja e bimes,imagjino ca ka brenda gjate rritjes e pjekjes. Ps.Ne Elbasan agronomet jane bere miliardere. Ketu asgje s’behet pa sperkatje. E kisha sperkatur 5 here rrushin deri nga korriku,pastaj ngaqe s’munda me per arsye te tjera….rrushi perfundoi i kalbur ne bime….mori fund… Vetem hurmen s’kam pare te zeje ndonje semundje. Pastaj te gjitha me sperkatje. Fruta,perime,agrume,zarzavate…deri edhe trendafilat se i perpin miza e flutura. Nuk e di c’ka ferri me shume se kaq. Agronomet e nderuar keshillojne qe:perimet te sperkaten cdo jave… Po flas vetem per pesticide,hormonet jane krim dhe makabritet. Pa hormone dhe fruta perimet ne bace ta shpifin…me e pakta sa lek prish me i sperkat,zere se i ke blere. Ke fituar vetem hormonet,dmth nuk blejme,pervecse shume pak ne dimer…hera heres

Shqiponja Sula ore keni pare qe as qepa ska me shije

Dhimitraq Kristo Nje kuintal kungull baraz me nje kokerr veze,per nga sasia e proteinave,prandaj perdoret edhe ne kuptimin pejotariv shprehja”Ik o kungull pa fara!”.Sa per sqarim,kungulli dhe kastraveci jane e njejta familje,qe kane shume uje Brenda vetes se tyre dhe ndryshojne shume pak mes tyre per nga proteinat e pakta qe kane,dhe kot nuk thuhen qyfyre ne zhargonin popullor me perdorimin e ketyre dy perimeve zvarranike…?!

Altin Goxhaj 
Konsumatori shqiptar nuk ka alternative.. per aq kohe sa tregtuesit e kimikateve dhe fruta-perimeve jane me shume te afte si financiarisht dhe politikisht..

Xhesi Xhesika pershendetie profesor me fal qe te shqetsoj por me duet numri i profesor perparim zaimi studius i shkencave dua ti jap disa matriale shkencore keni njoje me kte person qe te me ndimoni pak

Ermand Sefa Nuk esht vetem trupi i konsumatorit ne rrezik. Rrezikohet ndotja tokes, lumenjve, ajri nga kimikatet flurore. Perqendrimi i kimikateve dhe vazhdimi i prodhimit te

Altin Goxhaj Jonida V Xhani nese ti mendon se nje shoqate konsumatoresh me nje buxhet 8vjecar prej gjithsej 35 mije dollaresh do te ndaloje e vetme pislleqet e nje tregtie me vlere 1 miliarde dollare ne vit kur politika eshte pronare e kesaj tregtie (kur them politika e kam fjalen e gjitha bashke) une do te isha i lumtur te ishte e vertete sepse edhe nese sdo ta kisha bere detyren 8 vjecare i vetem ne lufte me miliarderet e tregtise dhe politikes do te thote qe do te ishte e mundshme qe edhe mund tja dilja ne te ardhmen! Jonida V Xhani ti sa here ke denoncuar apo ke marre pjese ne aksionet konsumatore??? Nese une kercenohem ne misionin tim (sta pret mendja se sa here me ka ndodhur dhe sjam terhequr) ti do te vije te me mbroje??? Une detyre e kam bere dhe e kam ndergjegjen e qete dhe do te vazhdoj perseri ta bej por mos harro qe jam vetem fare dhe i urryer nga te gjithe zyrtaret e shtetit te djathte dhe te majte qe mbulojne keto sektore dhe mbi te gjitha nen trysnine e plote te tregtareve miliardere qe ketu ne Shqiperi se kane hic problem me ta heq dhe koken dhe mos bej sikur nuk e kupton kete qe po te them. Faji i kesaj situate eshte i yti personalisht dhe i 3 milione konsumatoreve qe jane te gatshem te marrin pjese ne cdo miting partie dhe nuk levizin as gishtin kur u demtohet shendeti nga mungesa e sigurise ushqimore! Sikur vetem ti venin kusht voten politikaneve per ceshtjet e sigurise ushqimore do te ishte zgjidhur cdo 1 vit 25% e problemit!!!

Jonida V Xhani Une kur mundem e hap gojen dhe veproj ne shoqeri, auditor, dhe ku te kem mundesi. Problemi seshte vetem tek firmat e medha po qe tek ai fshatari qe shet produkte pislliqe. Mbase jam e painformuar mire po nuk pashe ndonje ndjekje penale per persona qe shesin produkte te tilla. Analiza laboratorike besoj se eshte e thjeshte te behet. Pastaj merresh apo jo denjesisht me ceshtjet e konsumatorit eshte gjykimi jot, une thjesht konstatoj.

Altin Goxhaj Jonida V Xhani detyra ime eshte ta denoncoj ne shtet dhe te denoncoj shtetin nese nuk e kryen detyren dhe ky eshte parim europian. Nese une do te coja bizneset ne ndjekje penale, ma kishin heq koken nja 100 here deri tani. Gjths lajmsi nuk je ti por media, dhe media ka lene plot gjurme online qe gjenden me google se sa here jemi marre me kete ceshtje pa ndalese ne 8 vjet.. ne kete rast ti je personi qe nuk ke kurrfare kontakti me lajmesin…

Etleva Graceni Haxhihyseni Te mos ndalosh dot demtimin e nje shoqerie te tere…nisur nga vetja e femijet e tu. Nuk po jemi te zot me per asgje,ndjehemi si marioneta.

Jonida V Xhani Kur thashe lajmesi Altin e kisha fljalen per ty. Morem shume kohe me njeri tjetrin dhe normalisht ju shmangem problemit te vertete. Perfundimisht faji seshte i joti se e ngrite problemin 10 apo 100 here. Faji rendon tek te gjithe ne dhe mbi te gjitha tek organet kopetente qe paguhen me paret e taksapaguesve. Megjithate do ta shtroja diskutimin ndryshe : Cfare alternativash do te shtronte gjthsecili?

Redi Mihali
E bukura eshte me “mjaltin”…marrin sheqer reth 100 kg sherbele ne farmaci uje e zjejne dhe e

Flora Myftari Per mjaltin une bej dy prova ne se eshte origjinal ose jo. Prova e pare Ne nje zhezve ziej pak mjalte. Ne se gjate ftohjes mjalti qendron i pa ndryshuar eshte origjinal , ne se jo behet si sheqer i djegur. Prova e dyte eshte me laps kopjativ ( e kam blere vetem per kete qellim) Futeni lapsin kopjativ ne mjalte ( majen ) Ne se leshon boje ,ky mjalte nuk eshte origjinal .

Asllan Koldashi E marrim per tu kuruar dhe na ze diabeti po mos u merzisni se keshtu eshte kur nuk ekziston shteti.

Laert Miraku 100 kg sherebel ne farmaci ? Nuk ma do mendja te gjesh aq ne nje farmaci, 100 g sigurisht. Sigurisht nje lapsus i vogel i Redit por kjo gje se zhvlerson aspak problemin. Ju siguroj qe jane edhe me te sofistikuar, te kete vetem ato perberes do ishte mire, por ka dhe te tjere. Por sigurisht nuk mund te mohojme edhe ata bletrrites te ndershem dhe bujare qe bleten nuk e shohim si mjet fitimi por si nje ndihmese dhe rregullator shume te mire qe natyra i ka fal njerezimit.

Indrit Vila ky mjalti si provohet qe te jete pa hile ju lutem?

Miranda Brahimi Provoje ne uje te vaket Indrit. Mjalti 100 % organik nuk duhet te shperbehet ne uje.

Vala Ana Selmani E blejmë dhe 10-15 mijë lekë(të vjetra) kilen dhe më e bukura; vetëm në bidon koka kole! Të duash më pak, s’ka.

Norel Zaimi
Profesor Tani shumica e lumenjeve qe dikur sherbenin per vaditjen e tokave bujqesore sot jane kthyer ne rrjedha te rrezikshme, me uje te ndotur qe rrezikojne cdo jete rretherrotull. Ne jemi vend ujrash dhe nga kjo ndotje jo vetem rrezikon bujqesia por edhe cdo burim te ndotet dhe cdo rrubinet te rrjedhe vrer.

Fation Lami Vete e kemi fajin; Bejme namin per te gjetur nje lavazh me uje te pijshem per makinen, por kur vjen puna tek domatet, pertojme t’i japim gaz deri tek tregu i fshatareve!

Enriko Ceko profi, shqiperia ka vendin e dyte ne evrope per prurjet ujore per fryme, e para eshte rusia. po edhe pse me kete pozicion te lakmueshem per prurjet ujore cilesia e ujit te pijshem eshte jo normale dhe cilesia e ujit qe perdoret per ujitje nuk eshte ajo qe duhet te jete, dhe sasia po ashtu. paradokse si ky ka ne te tera fushat

Norel Zaimi Vetem nje fakt. Ne lumenjt tane derdhen mbetje spitalore, mbetje acide te fabrikave te lekurave, merret zhavorri dhe zevendesohet me plehra e inerte te ndryshme. Nuk kane flore, as gjallesa, as peshq, as myshk madje as njeqelizore. Kjo eshte nje panorame e trishte. Sjell vetem kob, vershim, permbytje, semundje…

Artan Fuga

Bujku po vret qytetarin me ndihmën e tregtarit. 
Hakmarrja e fshatit !

Albina Gjergji Pa dashje, por mire t’u behet “qytetareve”.

Pellumb Feneri Un do te thoja vetvrasje e popullit.

Emanuela Manko kam pershtypjen se tregtar po i vret te dyja klasat , po te shohesh gjendjen e bujkut, qe robetohet, dhe ben punen me te rende dhe ne fund i shet prodhimet e tij per hic gje

Anxhela Tashi Dhe fshati i vrare ka qene dhe eshte me kushtet qe per fat te keq ka.

Reta Kapo E ke parasysh ,prof,trasportimin e lendve drusore me ane te lumenjve,,ku e hodhe stasin,dhe ku doli,po rrug te keqe nuk mori.ne i cojm trugjet andej nga do gjith secili,asnjehere ne destinacjonin e duhur.

Nini Mano nuk eshte hakmarrje: eshte marrje totalisht: pasi mori token me nje firme presidenciale, na e hedh te gjitheve, ne pronareve qytetare! per te qeshur e qare bashke!

Luigj Gjoka Por edhe fshatari, edhe qytetari, edhe tregtari (fshatar apo qytetar, qofte ai) konsumojme te njejtat. Pra, askush nuk eshte fajtori, ose jemi te gjithe. E megjithate, megjithe keto dyshime per cilesine e te ushqyerit, jeta mesatare po njeh vetem rritje. Gjithsesi, sirenat e alarmit nuk mund te qortohen.

Luigj Gjoka Ambicja per jetegjatesi eshte njerezore, eshte veti e qenies tone. Mbase poeti pers Omer khajami e kishte kuptuar ne thelb kete ambicje: Ja rrojte 100 vjet, po pastaj? Ja dyqind si mbret, po pastaj? Edhe 300 po rrojte, nje dite do ndahesh kjo bote duke qare, dhe do te takosh atje ata qe kane I kur 3000 vjet e ca me pare.

Erion Hiluku s’ke ca i ben gomarit i bie samarit… keshtu me duket ky koment

Nazif Kadriu po normale, se ketu ne shqiperi bujku eshte shtresa me e ulet per qytetarin. kurse ne ditet e sotme do vij koha qe bujku do vleresohet sic e meriton mundi i tij.

Mimoza Munushtiri Demokracine e shijoi dhe instikti hakmarres i njeriut kolektiv

Markeljan Pale Hiluku po si ka me u vlersu mundi i bujkut kur nje liter qumesht e sht per 370 lek te vjetra dhe nje shishe ujt glina ose spring nuk ka rendesi shitet 500 lek te vjetra. por jemi mesuar ne te durojme pa u ankuar se kemi ate mentalitetin qe themi po nuk me ra mua personalisht nuk po e çoj zerin. po e mbyll ketu se kam shume per te thene si bujk dhe si shqiptare.

Defro Elezi fshataret e kane inatin me fshataret e tyre qe ne numer jane sa gjysma e popullsise urbane.

Denis Doli Shume e Verete….prof. po se pari..po e vret..vete… Shteti…. ,,Pushteti” !…qe nuk u jep perkrahje…Bujkut te shkrete…dhe ate qe e shet, fshatari…se pari po e Blen Tregetari…e ne funde…po Vritet Qytetari… edhe me keq … !
Nuk e kishim ne kete… por kushe na e solli….?

Lsi Komuna Libonik Fajin e kane ” rregullat” e tregut profesori nderuar dhe ne te gjithe duhet te behemi barriere e ketyre “rrekullave” ne ne rastin me te mire kane si qellim por ne fakt kane nje qellim me “madhor’…

Enriko Ceko tregtari po vret bujqit me ndihmen e qeverise kunder qytetareve

Alfred Collaku Fshati ka rrethuar qytetin:-)

Etleva Graceni Haxhihyseni Mania per FITIM po na vret te gjitheve pak nga pak.

Vladimir Marku E bukur kjo….hahahaha…me kujton “Fshati te rrethoje qytetin!” qe tashme e ka bere….hahahahaha…..dhe “Fshati te infiltroje politiken!” hahahahah….Po ndodh….

Ndricim Mesiti Dikur kur zbrisnin nga treni dalloheshin fshataret sido te visheshin. Sot i ke deputet, pronare firmash,universitesh ! Pra fshataresia po atrifizon komplet jeten e shoqerise tone. Nuk eshte çeshtje qumeshti,eshte çeshtje pyjesh te zhdukura, shitje hashashi dhe çdo gje arrihet me maskarallik ne vendin tone !

Drita Domi Kertalli Une mendoj me ndihmen e parlamentareve qe nuk i jep prioritet fshatareve .

Luljeta Basha Gjoni paraja paraja eshte sebebi i gjithckaje!ah sa e urrej kete ‘parane’!po ca t;i besh,eshte nje ”kancer” i nevjshem! Pasi shkatërruam financat me piramida, pasi shkatërruam qytetet dhe zonat urbane me beton, pasi shkaterruam rininë me emigracion, pasi shkatërruam arësimin me mastera dhe doktoratura kot, na tani : Kemi gjetur diçka tjetër për të shkatërruar : Ushqimin!  Kjo është vetëvrasje !

Ndaloni vetvrasjen kolektive!

Shkëlzen Greblleshi Kemi 23 vjet qe helmohemi me ushqimet qe vin nga jasht

Miri Bregu Kështu është kur SHTETI thiret në apel nga USHTARË.

Ami Mici Profesor/besoje e ke pature fatine qe te futesh ne goje dhe ndonje fete buke, MOSE TE DUKET KAUCUKE ????

Arenc Treska Prof. Artani. Ju kerkoj ndjese per guximin, por per mendimin tim e gjej me vend qe ne citimin tuaj mund te perdorej veta e trete e foljes, ne vend te vetes se pare. Personalisht nuk e ndjej veten pergjegjes per gamen e madhe te shkaterrimeve te ndodhura. Ashtu sic besoj nuk e ndjeni as Ju dhe as shumica e ndjekesve tuaj qofte edhe virtualisht.

Irena Meta Haha i madh je perzotin…çatëbësh !!!!!!!…do regullohet kemi shpres….hahaha….ok….

Valbona Sulçe “Vera po afrohet dhe mua më zë frika të marr produkte ushqimore që njëherë thuhet janë të helmuara (aflatoksina, ju kujtohet?) një herë me hormone që favorizojnë tumoret, ose produkte higjeno- sanitare si shampot e detergjenët që të mos ishte për kërkimet e të huajve e lajmeve që publikohen në media, do vazhdojnë të tregtohen në tregjet tona. Kujt t’i besojmë? Shteti duhet të marrë përgjegjësi për sigurimin e cilësisë së ushqimeve dhe produkteve që konsumojmë, sidomos për fëmijët. Sigurimi i produkteve ushqimore te përshtatshme dhe ujit të pijshëm të pastër duke patur parasysh rreziqet e ndotjes së mjedisit natyror është detyrim që buron nga Konventa, neni 24.”(shkruar ne maj 2013) po kembanat ne kete vend jane bere dajre me kohe.

Jonida V Xhani Te shtoj dicka profesor antenat e celularve qe kane zene vendin e depozitave neper taraca godinash

Mimoza Munushtiri Eshte ndeshkim kolektiv ,sepse i tille eshte mekati

Koci Qorri Rendja mbas fitim konsumit do te kete nje kosto,dhe kjo nuk mund te zgjate infinit.Jemi ne fazat e nje kapitalizmi para monopolist,fillestar dhe etja per fitim eshte e paskrupullt dhe e eger, po ti shtosh kesaj dhe institucionet e dobeta dhe koruptive ,mendoni c’behet.Interesat e borgjezise se re shqiptare nuk duket se jane ngritur ne nivelin e duhur qe te rokin keto tema,sepse ajo do do te finacoje vullnetet politike,propoganden dhe te krijoje ndergjegjen e duhur kolektive ne funksion te ketij qellimi.Deri atehere durim ne qofte se nuk na imponohet ndonje vullnet vizionar qe ti sherbeje qellimit.Per sa na perket neve ,e vetmja gje qe na mbetet eshte qe te pakten te aspirojme te lire ne aktivitetin social dhe ta qeverisim drejt mikro boten tone te shtyre nga arsyeja dhe jo nga instiktet dhe kjo s’eshte pak.

Hanging Around Ne fillim i shikoja si me percmim ata qe ngarkoheshin deng me ushqime kur ktheheshin nga vizita ne fshat, apo ja u dergonin me autobuz, tani i kam zili se te pakten here pas here hane ushqime bio…

Linda Zeka O Zot cfare fatkeqesi!

Altin Goxhaj Skema e shkaterrimit te ushqimit ka shume hallka por pjesa me kriminale eshte qe disa nga hallkat thelbesore jane individe qe drejtojne firma kimikatesh bujqesore dhe blektorale te lidhura shume ngushte me politiken majtas dhe djathtas ndaj dhe i nderuar Profesor per 8 vjet nuk pati kurre nje seance degjimore parlamentare per keto probleme se i bllokonte leku me zarfa blu dhe Roze. Nderkohe qe nuk pushonin seancat degjimore per privatizimet dhe koncensionet ku deputetet perlesheshin per copat e pasurise kombetare se kush kompani e kujt do ti merrte!!!

Mobb Deep Mos eshte me mire te behet gjithe populli emigrant dhe te shpetojme?! Po perjetojme nje agoni ndershekullore, me mire shperbehemi dhe shpetojme!

Bruna Ismaili U mbeti pa u permend ajri.. Po ajrin si e kemi?!

Bruna Ismaili Edhe ne Itali probleme te tilla ndesheshin. Psh, ata ankoheshin se neper fusha dhe kodra nuk kishte me flutura.. Ndersa ju keni, ishte ngushellimi.

Batie Shehaj uleras ,bertas, gerthas, po kujt/??? …

Shtishi Artur nuk ndalohet dot prof,nuk behet lufte me multinacionalet ushqimore , ju e dini shume mire kete fakt ….

Nertila Janca Po dhe ushqimi nuk filloi sot te shkaterrohet,ka nisur qe me piramidat dhe betonimin

Pasi helmohemi dhe kancerogjinizohemi, i fusim një fushatë kundër kancerit të gjirit dhe e rregullojmë këtë punë.

Hajde hipokrizi hajde!

Shyqyr që nuk kam gji thuaj!

Arjana Zeneli ka mamaja

Xhek Beti mirë ne profesor. po nënat, motrat, gratë tona

Vesna Rossi perderisa ke theksuar qe nuk ke gji, me ben te mendoj qe je nje mashkull, dua te te them qe ti ke gji, te pa zhvilluar si femrat natyrisht, por ki parasysh qe kanceri i gjirit kap edhe meshkujt, keshtu qe mos thuaj shyqyr

Drita Hasmuca Ahahahahahahahahaha..tragjikomike.te vjen x te qeshur pastaj x te qare.

Endira Bushati Brilant!

Gloris Kevin kjo e fundit shyqyr e 1000 here thuaj

Alma Papa pse kujtoni se ju shpetoni.. edhe ju prekeni..informacion jo i plote

23 octobre, 18:05 · J’aime · 1

Dorina Hoxha hahahahha

Fation Lami kanceri i gjirit tek meshkujt eshte me i rralle por me vdekjeprures se tek femrat!

Eneas Koto Ore gjinj ke ti po nuk ke cica

Shkëlzen Greblleshi ke prostat profesor mos kujto se ja hudhe

Fatjona Gorica profesor meshkujt nuk perjashtohen nga kanceri i gjirit,pavaresisht se rreziku me i madh eshte tek grate.

Komisar Katani po por po flasim per larte jo per ata poshte ha ha

Alkida Ndreka Prof. Kanceri i gjirit prek edhe meshkujt!!

Xhevahir Xhahysa hahahahahahahaha

Jona Sali kanceri i gjirit i kap t gjithè individèt, pavarèsisht seksit t tyre profesor.

Eraldo Xhelili Hahahahahaha i mrekullushem je Prof. Artan Fuga.

Rrushe Zeneli Te kuptoj shume mire professor perse ju idalloni me shume se te tjeret keto gjera.me vjen keq per ate popull te mrekullueshem dhe per ate vend.

Sara Lera Kanceri i gjirit prek edhe burrat, pavaresisht se ne nje mase shume me te vogel ne krahasim me grate.

Estela Stelina H Prof te gjithe ushqehen nga gjiri……s’keni ju, po kane ato qe ushqejne breza  temen spo e prek fare se e di qe eshte si thoni ju

Arta Bitri Laco Edhe burat por shume rralle kane kancer ne gji!!!!!por fushata e kancerit te gjirit eshte e domosdoshme sa me heret diagnostikimi aq me shume probabilitet per shpetim! Mjere kush e vuan!

Albina Dinaj shyqyr qe e kujtojne dhe mire bejne sensibilizim

Odeta Goga Ironia e fatit dhe kohes ku jetojme. Cdo risi, sjell dhe pasoje. Por te pakten sensibilizimi, ndikon ne rritjen e ndergjegjesimit per kontrolle periodike. Edhe pse fushata tek ju Prof.nuk paska sjelle efekt…mungese informacioni (!!)

Lola Sala Profesor, nga kanceri gjirit nuk perjashtohen meshkujt, megjithese ndodh shume rralle. Ndersa per femren them: lum kush e kap qe ne fillim, dhe ka mundesine ekonomike, fatin e mire dhe kurajon ta fitoje betejen me te. Edhe e gjymtuar.

Gloria Bufaj Sema ehhhh i dashur prof vertet nuk ke gji…por ke femije… me e dhimbshme akoma… si do te jene ne moshen tuaj…. pasi po rriten ne epoken e perkujdesit te vetvetes me prodhimeve bio te maskuara.

Mimoza Munushtiri Sidoqofte ,mungesa e burerise ,faktor kryesor per te mbjellle faren e siptomes.

Ela Grozdani Edhe meshkujt semuren nga kanceri i gjirit, rralle por ndodh…

Gzim Imeraj O Profesor,ai qe ka prind,familje e femi nuk duhet te flase me ate gjuhe ,ti vertete nuk ke gji po Nana jeme ke gji dhe ka kaluar ket qe ju e kaloni me dy fjale,vertete Nana jeme ka gji si gjitha grate po gjiri i saje ashte ma i miri a ma i embli per mue,po per fatin e keq te kesaje samundje njerin gji ja kane hequr per ti shpetuar te keqes ma te madhe e sot faleminderit Shendetsise Italjane e Zotit ajo gezon shendet te plote,por nje Profesor si ju nuk duhet te shprehet ne kete menyre,se ata qe e kane kaluar kete semundje(plotsisht e sherusheshme po te identifikohet ne kohe)kane shume per te thene e spjeguar Z.Profesor.

Enkeleida Zekthi Kryeziu prof 5% preken dhe meshkujt nga kjo semundje dhe eshte forma me agresive

Rudina Kollari Shto dhe vizitat falas mbi 40 vjeç dhe çdo gje ok….

Ersida Cenaj Kanceri i gjirit prek dhe meshkujt prof, ndonse me rralle ka prognos me te shpejt dhe me agresive.

Jetmira Berdynaj kujdes! kap dhe meshkujt

Hajrie Lamani Z. Fuga thuaj ishalla nuk e kam kismet se eshte I njohur kanceri I gjirit edhe te meshkujt mgjth shume rralle krahasuar me femrat

Ylli Lalo O po, lere se nuk ke, ruaje dhe ate gjysem qe ke se ka mamografi edhe per burra. Kam lexuar per kete.

Erjona Saqe Profesor, banoret e Kombinatit dhe zones perreth, zgjohen cdo mengjes duke thithur nje ajer qe vetem i tille nuk eshte me…..Eshte HELM me nje ere te rende, djeges, qe te mbyt, te bllokon frymemarrjen……dhe askush nuk shqetesohet…..askush nuk ngre zerin…..Dhe kjo e fundit eshte akoma me shqetesuese. Te te cenohet ajri dhe TE HESHTESH, kjo eshte cmenduri!!!!!! Dhe ky ajer-tym i ndotur eshte i rrezikshem per te gjithe…..

Shkolla Vadardhe sensibilizimi duhet bere me teper per faktoret qe cojne ne kancer eshte me mire te parandalosh…

Altin Goxhaj I nderuar Profesor sipas deshmive qe kam marre nga mjeke kompetent ne Shqiperi, mjeket kane filluar te perdorin nje shprehje horrore: “KANCERI ESHTE BERE SI GRIPI” dhe jemi nder vendet me incidencen me te larte te kancerit ne bote keto 10 vjet… Horror Profesor Horror…

Renard Daka i prek dhe meshkujt i nderuar, rralle por ekziston. Ketu dihet cfare e rrit incidencen dhe se vret mendjen njeri plus shqiptaret jane dhe “trima” nga kjo ane: “ja e hengra cme gjeti?”

Besnik Tlhea Si do qe te jete do kurajo te madhe per ta luftuar kete dreq smundje

Paula Grabova Nga komentet e këtij statusi vëre me trishtim që në Shqipëri paska vdekur ironia!! O njerëz edhe sikur profesori të jetë injorant lidhur me kancerin e gjirit (supozojmë) profi, si të gjithë ne, di shumë mirë që kanceri mund të shfaqet në të tjera organe! Open your mind People!!

Rudina Kollari Hame domate e te tjeta gjera me shije arseniku , lahemi , lyhemi e parfumosemi me nenprodukte te naftes me % te larte radioaktiviteti. Pasta e dhembeve me shirit te kuq ne fund te tubetit eshte 85 % me kimikat…. te tjerat me shirit blu dhe jeshil kane me pak kimikat. Mjer femijet tane … bota ne nje rruge pa kthim.

Kreshnik Dimni nje gje e ke dhe ti, se na duhen fonde….

Ambra Xhunga E bukur prof.Fuga

Nertila Janca Profesor ne cdo 20 te semure nga kanceri i gjirit nje eshte mashkull se dinit?

Nertila Janca Gzim Imeraj nuk eshte aq e veshtire per ke kuptuar ironine e profesorit apo ti di vetem kuptimet e drejtperdrejta te fjaleve?

Luljeta Basha Gjoni ne grate e shkreta ketej ne Gjirokaster s’kemi ca te ruajme me pare;gjinjte nga kanceri apo mpirjen e trurit nga afshi qe marrim cdo mengjes nga hashashi?!!zgjohemi duke fjetur!!!

Helmohemi nga ilacet e gjendura në ushqim, pastaj kemi rast të shërohemi me ilaçe të skaduara!

Alma Papa po kur ti jep vet mjeku duke te thene.. nuk ka problem e shumta nuk do te bejne efekt

Ing Erlir Fero Helmatisemi nga hormonet e shendetshme dhe pastaj kurohemi me barera te skaduara!

Rrez Art dhe pasi kurohemi nga mjeke te specializuar semuremi nga leket e tretura spitaleve

Mirela Ago sidomos me keto ilacet e lira qe do kemi pas 1 janarit

Elkir Gjermizi Profesor…me fal per shprehjen,,, kur hame lesh hame lesh, kur hame makarona ,hame makarona

Irena Lazëri made in albania profesor….

Denis Doli po ashtu….ketu ne Kosove futet…malli…nga Serbia, Maqedonia, Turqia etj…!, pa asnje kontrolle….flitet qe shumica e tyre..behen ne Mitrovice…Ripaketime..dhe me data te reja…kinse me afate…te gjate…,,si: Biskodat…Cajnat… e shume shume….artikuj te tjere…! etj…:
Kur eshte fjala, per ilaqet…edhe ato…ri..Paketohen…me data te reja…e thuhet…qe jane….mbi 50 vite…te vjetra…te Importuara…nga Kina…e Lashte…??…!!…
1. Ushqeu… me helem…. !!…
2. Sherohu me Helem…!! ..
3. Mbijeto me Helem…me Ambient Katastrofe…!!..
4. Te na rroje Shteti…?..c’te themi ?
RESPEKTE…PROF.

Altin Goxhaj Ndaj i nderuar Profesor sipas deshmive qe kam marre nga mjeke kompetent ne Shqiperi mjeket kane filluar te perdorin nje shprehje horrore: “KANCERI ESHTE BERE SI GRIPI” dhe jemi nder vendet me incidencen me te larte te kancerit ne bote keto 10 vjet… Horror Profesor Horror…

Emanuela Manko
Kam pershtypjen se tregtar po i vret te dyja klasat , po te shohesh gjendjen e bujkut, qe robetohet, dhe ben punen me te rende dhe ne fund i shet prodhimet e tij per hic gje

Asllan Koldashi Italianet thone se tregtaret me te keqij ne bote jane te SHqiperis se mesme. per nje kokerr qep rrine ne diell tre ore dhe harrojne se po te punojne tre ore prodhojne 10 kg qepe.

Altin Goxhaj Doja te shtoja qe tregtari eshte pjese e nje zinxhiri te lidhur me importin e kimikateve dhe grosistet e medhenj te kimikateve kane edhe lidhjet e duhura politike per ta mbajtur ne kete statutkuo superfitimesh tregun!

Asllan Koldashi Ne Shqiperi shiten ilace te skaduara se tregtaret nuk i tremben ndeshkimit sic ndodh ne vendet e UE. Me ka ndodhur ne Itali qe nje tregetare shumice i dha gabimisht nje fermeri nje pesticid i cili i demtoi prodhimin. Mbas verifikimesh tregetari ja pagoi prodhimin fermerit.Duhet të zgjedhim : Ose të vdesim urie, ose të vdesim nga mungesa e urisë.

Ermenita Stafa Njuma vetem koha drejt fundit te pashmangshem ndryshon

Albion Nikolli OMGJ-te do te na shpetojne

Gezim Peposhi [[iidislyk]] … kaq shume te jete polarizuar kjo bote…?

Jonida Hitoveizi A mund te behemi te pavdekshem

Altin Goxhaj I nderuar Profesor. 3 vjet me pare takova nje ekspert te huaj te cilit po i qahesha per djathin qe bejne me niseshte dhe qe kisha degjuar nje thashethem qe per ta bere me efikas forcimin e tij perdorej edhe pak pluhur i lehte gelqereje dhe ky lloj djathi tregtohet me 300 L/kg ne ate kohe. Po i qahesha se skishte laborator me mi marre persiper analizat dhe skisha kokerr leku per ti cuar jashte shtetit. Dhe a e dini se cfare me tha? “Sa banore ka Meksiko?” “Nja 15 milione i thashe une” “Po pra, me cfare do ushqehen keta 15 milione ne Meksiko dhe nja qindra miliona te tjere te varfer ne metropolet e botes dhe vete nje miliarde te varfer ne bote? Po pra me kshu shpikjesh me produktesh te genjeshtra si ushqime por te demshme per organizimin se planeti e ka mbyll me kohe ciklin e ushqyerjes se 7 miliarde konsumatoreve. Problemi juaj ne Shqiperi eshte qe i keni te gjitha mundesite me pas ushqim cilesor dhe me kosto te arsyeshme por ketu spunon njeri dhe i keni kthyer tokat e bukes ne sheshe ndertimi dhe djerrina! Dhe ata qe e punojne token ne fakt po e shkaterrojne ate sepse nuk kryejne asnje sherbim riciklues sipas rregullave te agronomise dhe e kane ndotur produktin e tyre me pesticide, kimikate dhe lloj lloj farash te papershtatshme. Meksikanet i ka falur Zoti se kjo eshte demografia dhe gjeografia e tyre por juve Zoti sdo ju fale se ju ja keni ber vetes dhe nuk shoh as perpjekjen me mininale qe te beni ndryshimin dhe kjo puna jote si organizate konsumatoresh eshte thjesht nje ze ne shkretetiren qe vete e keni bere”

Ing Erlir Fero

Shikoj domatet e seres qe kam ne shpi:domatet nuk thahen si bime ne fund…ato thjesht qelben,marrin nje ngjyre te zeze,sec zene ca miza si mizori dhe kur kalben kokrrat marrin nje ere te ndyre. Kur eshte qelbur edhe tharja e bimes,imagjino ca ka brenda gjate rritjes e pjekjes. Ps.Ne Elbasan agronomet jane bere miliardere. Ketu asgje s’behet pa sperkatje. E kisha sperkatur 5 here …

Ing Erlir Fero Ca eshte e pabesueshme ktu mor shok? A do fakte? Keto jane faktet. Une jam nga malesia e Mokres,Pogradec,i ardhur ketu prej 5 vitesh…dhe po flas per bahcen time..jo te dynjase,apo trillim. Po flas per ato qe shoh vete me sy tek ato gjera qe kultivon familja ime ketu.

Rakip Raskolnikov Jr. a sikur ta dinit se cbehet ne fermat e perimeve , ne sera e ne fushe ??sikur ta preknit realisht kte plage moderne ….. helmojne bujkun me kimikate qe i perdor , helmojne dhe popullin qe i ha ..eshte per te vene duart ne koke , mjere njerezimi me hallin qe na ka rene

Flora Myftari hurma eshte fruti i vetem qe permendet edhe ne kuran. Ajo nuk krimbet kurre.

Nurie Hila vepron mafja tregtare ,sperkatemi te gjithe si buburreca ,nga avionet,lloj – lloj infeksioni po na shohin syte ,agrumet po preken gjate gjithe vitit,gjethet ju mblidhen ,dhe kokrat i minon tenja qe kur jane fare te vogla,kur po preket dhw preshi qepa qe si kemi pare kurre me krimba ,neper shtepia po behet pjestare dhe buxheli,sa per perimet , pothuajse po humb fara tradicionale ,jane futur farerat e modifikuara,te cilat dhe te pa trajtuara e kane ne gen hormonin,etj etj ,

Josif Kruti Edhe HURMAT nga ne i ka zene TENJA…duhet sh kujdes !

Majlinda Cami hurma eshte me delikate, duhet sperkatur patjeter se e ze tenja, ose krimbet. Eshte ajri i piste prandaj duhen sperkatur, ne te kundert mos i mbill fare.

Emirjon Senja Pershendetje! I keni pare ndonjehere nga brenda specat qe nuk kane fara? Domatet, patellxhanat e etj., kane por jane shterpe. Nese provon te mbjellesh faren e marre nga perimet (faren e te cilave i ke blere tek farmacite bujqesore sezonin e kaluar), ato nuk mbijne. Kete histori ma ka treguar nje shoku im. Keshtu, per te ngrene perime bahceje duhet qe te blesh faren cdo vit!

Kam frike se eshte nderhyre qellimisht, qe fermeri te lidhet pazgjidhshmerisht me prodhuesit e fares, i cili ne nje kohe apo ne nje tjeter ka te gjitha mundesite te kushtezoje tek furnizimi apo tek cmimi. Ne fakt, ky eshte nje tjeter problem akoma me i madh qe po ndodh me perimet.

Ing Erlir Fero

Kjo eshte me se e vertete.

Me pare,cdo perim a zarzavat rigjenerohej cdo vit permes fares.
Ndersa tani…mund te mbjjellesh te njejten fare…por ato nuk prodhojne.

Pra i eshte uler aftesia riprodhuese ne embrion a ca dreqin i eshte bere fares,por eshte njesoj si ilacet…te gjitha behen nga bari,e prandaj quhen barna,por ne duhet te gjithe te blejme ilace…per gjene me te vogel.

Une mbaj mend domaten me djath qe haja sa isha i vogel,kishte nje shije te mrekullueshme.
Sot e shume vite…nuk e ndjej me ate shije.

Sepse domatja eshte e tille vetem ne forme e ngjyre,aspak ne shije.

Emirjon Senja Per te mos thene qe tregu i farerave eshte po aq i rendesishem dhe delikat sa edhe ai bankar. Ndoshta sot per sot ende jo..

Ori Zylalaj E tmerrshme o zot

V.B.M.

Nje i njohuri yne profesor, na tregoi, se kishte qene deshmitar i nje tregetari qe shiste domate ne tregun popullor, kur ky, ne mbremje u beri nga nje “inxheksion” domateve jeshile. “Eja neser ne mengjes te shohesh” i kishte thene. Mengjesin tjeter, domatet ishin te kuqe si molle.

Alfred Collaku pa harruar e bardhe nga brenda,me damare,qe pervec te tjerash tregon se edhe fara eshte e degjeneruar..

Melisa Shkreta E ja pse bota cuditet nga % e larte e te prekurve nga kanceri ne vendin tone dhe me e tmerrshme nje shtet qe lejon te gjithe kete !! E tmerrshme …

Blendi Meshi kush rri e ben inxheksion domate per domate?!

Orla Taullai Kjo esht e tmerrshme.

Raniel Cenuka Po mbase jan kuqur nga turpi, tani pak kush ka seder, te pakten ndodh dicka si pasoj e dickaje.

Orla Taullai Ne kete vend perfundimisht nuk jetohet me

E Edjola Jola Kam pare vet ne periudhen kur prindrit merreshin me tregeti fruta-perimesh te tilla “pjekje magjike” te produkteve supozuar “bio”…

Chris Barcas profesor po pse vetem domatet jane problemi.te gjitha me ilace dhe hormone dhe pesticide jane.dhe perimet dhe frutat.jane bere nga hormonet vajzat 13 e 14 vjec si 18 vjece e me shume nga zhvillimi!ushqimet cilesi shume e ulet dhe mbushur me konservante.pastaj cuditen te gjithe pse vdes njeriu 50 vjec tani nga semundjet.po jemi me fat rrojme dhe pak me shume.

Chris Barcas dhe akoma me tragjike eshte situata me vajin e ullirit.extra i virgjer bio origjinal te thote.shketo kikirik mban ere dhe eshte.djath i bardhe origjinal te thote .5 perqind qumesht,60 perqind qumesht pluhur .dhe pjesa tjeter niseshte!dhe pastaj kujtoj lulekuqet mbi mure te madhin Kadri Roshi qe thoshte-hani hani c ti bej kujdestarit une qe eshte zemermire!na u befte mire te gjitheve!

Martin Golemi nje mengjes ne tregun e Lushnjes qendronte mbeshtetur prane nje furgoni nje miku im dhe degjonte ca zhurma nga brenda mjetit,vjen shoferi,dhe miku e pyet per zhurmat,shoferi i thote asgje me rendesi po rritet kastraveci.

Dean Xaka nje shoku im bleu nje bostan (Shalqi) dhe per momentin nuk donte ta hante dhe e futi ne frigorifer. qelloi qe iku per 2 dite nga shtepia. kur u kthye pasi hengri dreke do hante bostanin. ben ta nxjerre nga frigoriferi e bostani sdilte… ishte rritur per 2 dite bostani brenda ne frigorifer sa nuk dilte dot me … ketij i them bio une …

Altin Goxhaj

Ne USA mbi 10 vjet me pare u hodh ne gjyq nje kompani emblesirash te konfeksionuara per femije e cila hodhi ne treg nje reklame e cila jepte femije qe mbanin ne dore cokollata dhe biskoterina qe talleshin me nje vajze qe mbante ne dore nje banane te cilen ia merr nga dora nje majmun. Qe nga ajo kohe u rregullua me ligj nje sere ndalesash ne reklamat per femije. Problemi eshte qe ne …Afficher la suite

Marjeta Vogli Osmani Me ka bere pershtypje nje aspekt ,ne nje klinike tone ambulatore ,shkon nje shoqja ime me femijen e saj 3 vjece te semure ,mjekja me nje mendjemadhesi i thote ;shoqes time shtrije femijen dhe ngriji teshat lart ,dhe rrinte gjith tangerrlik ,mua po me kercenin nervat e shikoja me inat dhe nuk po flisja ,vajza e vogel u tremb dhe filloi te qante ,mjekja vazhdonte qe ta vizitonte ashtu femijen ,po pse more zoterinj ,mjeke eshte ajo ,,ne rrdhe te pare ajo ka nevoje per nje psikologe ,se nuk ishte vete ne rregull ,ajo duhet ti pershtatesh femijes ,duke u argetuar me te ti frynte nje doreze dore si tollumbas ,me mjete rrethanore dhe ke ai tollumbas te vizatonte nje lepurush a ku ta dij une ,ne menyre qe ti terhiqte femijes vemendjen e sa e sa gjera te tjera qe ne kemi shume nevoje ,dola ketu ,sepse keto jane pa kontrolle e ju thoni per ushqyerjen e femijevet te vegjel qe nuk i kane fare ne refene ky eshte shteti dhe ligji qe ne duam qe te zbatojne ?????e sa e sa te tjera raste ,po duke e ngritur vazhdimisht dhe duke bere kontrolle dhe abuzimin e pare qe kapin ti nenshtrohen gjykates ,ky eshte ligji i cili duhet te zbatohet do mos do .

Dolor Spiru Mire qe nuk i ka thene ”Pusho se ta bera gjilperen”

Drita Hasmuca Marjeta,te pakten e paska vizituar. Para nje muaji vajta me vajzen e vogel nje vjec e gjysme ne qendren shendetsore.doktori nuk ishte.e prita gjysme ore.erdhi,hyri ne zyre me perparese,doli me xhakete,na pa nje here kalimthi mua dhe vajzen e nje plak te vjeter qe donte receten me ilacet e rimbursuara dhe ikuuu.ishte ora 11 paradite.kisha mar leje ne pune enkas x te vizituar vajzen.nuk munda.pas dy tre ditesh vajta prap dhe pasi me tha qe vajza eshte mire dhe se une qenka maniake pas vajzes se femijet nuk u rritkerkan pa u semurur,e pyes nese kish pas ndonje hall familjar qe na kish lene ate dite ashtu. Jo asgje nuk kisha,mu xgjigj,po meqe me kishin zene vendparkimin e makines ika.sdo e le un makinen nje vendparkim me tutje…e di si me erdhi? Tia fusja me grusht turinjve,por shtrengova dhembet dhe ika..ika,cte beja?

Denis Doli 

Po ashtu….ketu ne Kosove futet…malli…nga Serbia, Maqedonia, Turqia etj…!, pa asnje kontrolle….flitet qe shumica e tyre..behen ne Mitrovice…Ripaketime..dhe me data te reja…kinse me afate…te gjate…,,si: Biskodat…Cajnat… e shume shume….artikuj te tjere…! etj…:
Kur eshte fjala, per ilaqet…edhe ato…ri..Paketohen…me data te reja…e thuhet…qe jane….mbi 50 vite…te vjetra…te Importuara…nga Kina…e Lashte…??…!!…
1. Ushqeu… me helem…. !!…
2. Sherohu me Helem…!! ..
3. Mbijeto me Helem…me Ambient Katastrofe…!!..
4. Te na rroje Shteti…?..c’te themi ?
RESPEKTE…PROF.

Dhimitraq Kristo Profesor dilemma te forta morale keto ne fundit te mesazhit te ketij zoterie te nderuar,por atyre duhet qe profesore si ju,qe I perkisni fushes se filozofise dhe ndoshta edhe Moralit,duhet me Idhene pergjigje dhe dhene rruget e zgjidhjes,me qellim qe te mos agravohet me tej edhe keshtu sic eshte gjendja teper e rrende psiko-emocionale e popullit tone te coroditur keq nga paria e ti dekadente,pse jo dhe kriminale,qe nuk flet kur duhet folur,hesht,ben sehir dhe njerezit vriten apo vetevriten per dite me dyzina e me teper,dhe barku I kodosheve rritet e fryhet perdite e me teper.ne kete rast heshtja eshte kriminale dhe e denueshme,dhe duhet te marre fund njehere e mire me prononcime te drejtperdrejta dhe me emer dhe jo anonime,sidomos nga Akademike dhe njerez te dijes,qe nuk duhet te bejne sehir,te konstatojne se kjo gje nuk eshte aspak e veshtire sot kur vendi po lengon e vuan nga padrejtesite e shumta,por te perballen me te keqen dhe te hapin syte e popullit te tyre per tragjedite qe liderat e tyre I bejn reng dhe ja kane future thiken ne palce pas shpines,dhe nuk jane ndeshkuar asnjehere,biles nuk u ka hyre asnje gjemb ne kembe.Tragjikomedi shqiptare,ne dem te nje populli te lene pa koke e drejtim!

Majlinda Cami diku kam lexuar se eshte nje plan i mireorganizuar per zhdukjen e shqiptareve nepermjet ushqimit dhe ilaceve te kontaminuara. Sigurisht ata qe historikisht kane pasur planin e zhdukjes se shqiptareve per shkak se ishin pengese per daljen e sllaveve ne Adriatik, kane gjetur menyren me te mire per ta bere kete per keta pak shqiptare qe kane mbetur ne kete vend, pasi shumica u debuan me emigracion.

Artan Fuga

Unë e hapa këtë muhabet sepse kam ca muaj që nuk kam asnjë shije ushqimi nga ata që konsumoj. 

Thashë se mos e kishte problemin qiellza ime.

Filozofia të bën të dyshosh për gjithçka.

Jo, ore ç’ne, ne qenkemi bërë anoreksitë të gjithë…

Donushja Donnita Ore ju paska zene gripi  Mos valle dhe cajit duhet ti kete ikur shija ? Ateher do te thote “shumellojshmeri ushqimesh te pashijeshme,por te detyruar ti konsumojme” !

Julian Hoxhaj Profesor meriton respekt sepse nxit debat shume te rendesishme me kete teme dhe i jep shoqerise kontribut te vyer. Nderka dua te themTe kenaqin shpirtin gatimet e fshatit, buka ne sac, zoq fshayti ne sac, pilaf ne sac, domate te rritura vete, mollet po ashtu, rrush dhe peme te tjera plote, madje ne shtepine time kam ende nje lloj rrushi qe piqet shume vone, jane disa hardhi qe rriten ne Rusi dhe qe piqen rreth muajit ndendor dhe eshte super bio. Vaj ulliri si dikur kur behej ne menyre popullore me govate druri dhe uje te nxete, tradite e trasheguar nga te paret. Raki apo vere orgjinale e pa kulluar mire por bio ama. Buka e grurit e bere pa maja fare, cfare te hash. Per keto kemi nevoj?! I kemi ketu skemi pse vuajme vetem te dime ti rikthejme ne identitet dhe ajo cka eshte e rendesishme te behemi me shume te vetedijshme per ate cka prodhojme dhe tregetojme per te tjeret. Teknologjia na lehteson pune jo te na prish pune.

Hamdi Skeja Aman, mos jep këshilla ushqimi se, i lexojnë politikanët e janë të uritur.Do hysh në gjynah!

Klodi Meta flini flini dhe pafshi ne enderr gjell pasanikesh …..

Edmond Skepi shumica prej konsumatorve shqipetar paguajn me lire per tu genjyer me shtrejt. fjala kos ne tiran pershkruan aposolutisht dicka krejt tjeter me kuptimin e fjales kos ne diber. kosi i dibres ka shije kosi. kosi i tregtuar ne tiran ka shije te pa percaktuar ere te pa percakturar dhe cmim ne baz te orarit.

Albana Bozhani Jeminaj epo kjo gje te ndihmon edhe per dieten,……

Shtishi Artur mos e ka fajin Monsanto ?

Devis Hoxha sqenkam I vetmi qe kam kte problem, per pak mendova se mos jam semure, po kur hengra nje dreke ne nje fshat ku cdo gje behet vet aty e kuptova se ne ushqehemi me lende kimike a kushedi se cfare

Leonard Helena Mandreja pershendetje profesor me thene te drejten vertet nuk po na shijojne shume gjera qe gjasme bio po kemi dhe nje hall tjeter vdicem duke ngrene perime per diete e me shum shendoshemi nuk di efekti i hormoneve.

Edvana Vangjeli Anoreksike po qe shtojme ne peshe

Saimir Roko hajde ketu ne US dhe do e shikosh.. sa shije kane.. LOL.. nuk ka ardhur akoma koha te ankohesh per shqiperine.. me pak shoqeri mund te gjesh ushqim te mire.. ndersa ketu ne US ushqimi eshte i infectuar qe ne embrion.. later..

Anna Shara po , kete doja te thosha dhe une dje , kur lexova por skomentova, kam 7 vjet qe kam ardhur ketu nga GREQIA, dhe arita ne anoreksi dhe jam akoma, kam vajtur 45 kg ketu re Fuga te han dhe njerzit,

Anna Shara po , kete doja te thosha dhe une dje , kur lexova por skomentova, kam 7 vjet qe kam ardhur ketu nga GREQIA, dhe arita ne anoreksi dhe jam akoma, kam vajtur 45 kg ketu re Fuga te han dhe njerzit,

Luljeta Basha Gjoni nuk e di se cdreq kohe po jetojme!!ushqimi nuk eshte me ushqim,ajri nuk eshte me ajer;e verteta nuk eshte me e vertete madje dhe genjeshtra nuk eshte me genjeshter;njeriu sikur nuk po jete me njeri!!(se si po kokolepsen keto gjera?!! )

Vjollca Larti Ne ketej nga Korca …nuk e vuajm ‘ kaq shum’ kete gje .

Artan Fuga

Po vdesim urie nga të ngrënët!

Eliza Sako po e kuptuam..e that ne te tera menyrat

Lori Loreta Normal,varet çfare hame…

Adela Tirana kriz ngado sidomos intelekti

Arsael Beqiraj Sa me shume hame me shume kemi uri,shiritin e derrit duhet te kete cdo njeri.

Mati M. Jata Konsverimi gjithandej , na befshin mire gjithe kimikatet.

Elidon Ibrahimi “Shushunja “, ngorth nga te ngrenet e pa ngopur….

Chris Barcas na u befte mire te gjitheve!hajdeni neser vajza se do bej fasule bio me vaj ulliri bio kikirik dhe buke lepurushi!do pijme dhe nje coca cola bio!

Elvira Shkembi Prane sofres ,i pangrene !Shumè paradoksale .Ceshtja èshtè se ne brezi i ri ,jemi rritur me keto ushqime pa shije, ndryshe nga prinderit tane qè bejne gjithnje krahasimet pèr produktet ,tè cilat nè kohen kur ata kane qenè tè rinj ishin cilèsore ,bio.

Anila Lala Bli ca shege profesor dhe pi nje gote leng shege…do te shuhet dhe etja dhe uria…

Chris Barcas Profesor nje llaf te fundit do te te them dhe mbae mend !e pika qe s na bio te gjitheve!!! me keto qe hame s”kam c te them tjeter!!!

Semi Semi Ndryshimi i njeriut nga kafsha? Konservimi i ushqimit. Kjo ka sjelle te gjitha keto.

Miranda Brahimi Profesor drekuam me familjen dhe ca miqte tane qe erdhen nga jashte ne nje restorant me emer ne qender te Tiranes. Aty kishte mizaaaaaa qe rrinin mbi tavolina, karrike, i vinin pjatave rrotull, vinin rrotull nesh, tmerr! Kamarieri qe na sherbeu ishte me thonj te gjate. Shumica jone aty nuk e konsumuam dreken. Mu duk sikur na i vodhen ato leke qe paguam ne fund. Me thoni ju lutem nese keni nje informacion ku duhet te ankohem une per rastin ne fjale…????

Marsela Lleshi Njerezit po behen kocke e lekure nga te ngrenet te tepert

Tauland Panxhi Deri ne 1990 qaheshim se ishim bark that dhe me muskuj…deri ne 2010 na u rrit barku shum dhe pa muskuj…me pas qahemi se na eshte be barku si tabela e mendelevit…nuk po na gjihet terezija!!

Tauland Panxhi Cdo sistemi politik i pershtate edhe barku, tani qe jemi drejt teknologjis do ushqehemi nga reaksionet kimike nga noj cip ne stomak. Prandaj po bejm parapregatitje duke i ngren tani

Ervi Kadhaj Jo mor jo,do vdesim te pangopur duke ngrene “njeri-tjetrin”.nga i pari gjer tek i fundit…….

Genci Agalliu buka eshte vrasese.

Anna Shara tani qe ke ardhur ne tiran po flet per urin, se ketu te hane dhe nuk te lene te hash buk

Anna Shara eshte e rezikshme kjo, te hash, te hash dhe mos te ngopesh, se ushqimi nuk te shijon apo eshte kasht, tani Profesor, mba ekulibrin ha aq sa te duhet, e kontrollon dot/ shitsit qe te shesin bejne magji, dhe nga kjo ndodh

Asllan Koldashi Profesor une kam jetuar 12 vite ne Itali dhe kame mesuar se si te mbrohem nga keto ushqime. Une kame nje kopsht 200m katror ne te cilin kame mbjell nga domatja e deri ke argjinari dhe cdo gje e kam bio.kam blere libra te cilat flasin per konservimin e ushqimeve dhe pothuajse blej shume pake gjera ne treg. Ajo qe me habit ne stilin e jetes ne Shqiperi eshte se njerezit nuk kane pretendime per cilesin e ushqimit.

Anna Shara duhet te psonisesh dhe nga persona te mire. se rezikon te deformohet personaliteti, nese nuk te shijon ushqimi mos e ha ate , eshte i ndotur, ka persona qe e ndotin ushqimin me te fulurin e tyre, zmire , sherr , magji,

Nje burim në konfidencë raporton :

CMENDIM KENI JU LUTEM ME KETO VAJRAT PIKANTE QE PERDOREN FASFUDE ME NDER DHE VAJ PUSHKE PERDORIN PER SUDLAQE E SKUQIN 3-HERE E FTOHIN PRAP PER SE 3-TI HER I FUSIN NEPER FUCI I NXJERRIN PRAP PER TE BER SUFLLAQE NEPER LOKALET UNIVERSITETEVE.

Enriko Ceko profi, nese vaji perdoret me shume se 3 – 4 dite atehere puthe ne buze kancerin… imagjini se cndodh kur konsumon per nje kohe te gjate nje lloj ushqimi ne te njejtat lokale te tipit qe ju pershkruani ne mesazh… praktikisht ne vend nuk ka asnje mundesi per kontrollin e konsumit te vajit

Jorida Taho nje llahtar i vertete,

Hatixhe Peni Roseni Po pse vaji i makines sipas jush qenka me i lire se vaji per gatim?

Fation Lami Apo s’ja shtrojme ne neper fast-food-e….i kemi kthyer ne restorante!

Anjeza Guxholli Sufllaqet edhe me vaj cilesor te pergatiten nuk jane fare te mira per shendetin. Mish, patate, pite dhe majoneze te gjitha bashke jane shume te renda! Cte trese me perpara i shkreti stomak.

Ami Mici dakorte me ju profesore ,por ne se behen te gjitha gjerat te ligjeshme , mun te me thuash me se do sponsorizojne fushatat elektorale tregtaret

Eda Vogli vaj ishkrete qe rri nje muaj duke skuqur patate e nxihet e nxihet ,po car te bej do ti lumturoj njerezit duke henger shuvllaqe te “shushme”lum ne !!!!!

Nuri Isufi Produktet me kancerogjene qe ekzistojne pasi vaji denatyrohet

Asllan Koldashi Keto dihen boterisht se per se treti behen poliuretan per mobilie. Po kafeja qe tregetohet nje zote e dine se sa vaj ka brenda dhe cfare lloji eshte.

Fatmira Leka Sulaj shume e rrezikshme…

Rofer Architecture Po sikur tju them nje kuriozitet? Ai vaji qe mblidhet nga fastfoodet ne vende me sisteme shoqerore dhe ligjore jo te konsoliduara, filtrohet dhe del perseri I kulluar, por ai nuk I ka ato cilesi qe e bejne ate deri diku te shendetshem. Nga ky vaj hyn edhe ne Shqiperi.
Kete vaj e sjellin ustallaret, te cilet, nga nje burim I sigurte informacioni, importojne edhe ngjyroses dhe esence. Duke I perzier tre te mesipermit ne receta te studiuara mire, perftojme si me magji vaj ulliri EXTRA VERGINE. Ky pastaj sherbehet restoranteve, apo shitet markatave me etiketa vezelluese.
KUJDES KUR JENI PER SHOPPING, PASI NUK ESHTE QEF, POR PUNE ME PERGJEGJESI TE LARTE.

Mirela Sula Pumi Te edukojme femijet qe te mos hani te tilla plehra…por dhe te bertasim qe kush duhet te beje punen e vet…megjithese kete te fundit kot e thashe..skemi ze…

Esmeralda Alda nje e njohura ime punon ne nje nga fast foodet e Vlores dhe me ka thene qe pronari i ka porositur punonjeset te mos ju japin nga keto ushqimet e fast foodit femijeve te tij kur vijne aty…

Ridvan Muslija Sikur paguhen nga taksat e popullit disa inspektor per keto kontrolle !!! E cuditshme por u harrua shpejt c’eshtja e qumeshtit tone qe u ndalua te hyje ne Kosove …Te ne po shiten kimikate per lende ushqimore …neper pijetoret e shumta qe jane hapur ne cdo cep pallati tregtohen me shume pije fallso …kontrollet kane rene ne piken zero …

Ermand Sefa Mishi manipulohet me uthull per ti heq eren. Vaj perdororet 4 her. Me pak fjak shitet kancer 1500 lek. I pa taksuar dhe pa TVSH

Armando Memia U pa puna me gjith kto pislliqe qe bejn duhet te shkojm ne fshat dhe te ndertojme serat tona qe te ushqehemi shendetshem……

Altin Goxhaj Ajo qe me shqeteson eshte qe njerezit nuk denoncojne asnjehere ate qe ndodh por vetem bejne thashetheme dhe ndihen te kenaqur kur shkruajne sikur nxjerrin dufin dhe pastrohen… Duhet me denoncu. Ne ia kemi paraqit 3 here AKUse kete ankese por askush nuk jep te dhena se ku ndodh konkretisht thjesht thuhet ne pergjithesi! Duhet me denoncu konkretisht.

Ardian Roshi Kjo pra eshte detyra e kontrollit te higjenes te cilet duhet te kontrollojne biznese te tilla nga keto qe shkruhen me siper. Keto biznese pa kontroll mund te servirin cfare tju kete qejfi..Kur isha heren e fundit ne Shqiperi hengra cdo dite qofte,dhe me pelqyen. Shpresoj qe kur te vi prap pronari te mos kete ndruar receten, e llojin e mishit, qofshin ato me mish gomari apo me mish lope.

Drita Hasmuca Nga ketu duhet ikur naten..tmerr.

Ervi Kadhaj Altin un i pari,i dyti ti,profesori i treti hajde dalim neser ta ngrejm zerin ku te duash ti un e te gjithe ata qe duan veten e femijet.pikeeeeeeeeeeeeeee

Fati Hatellari Pikerisht se ske ku ankohesh nuk ankohemi…kur vete diku per ankes qeshin!keto probleme jan aq popullore dhe normale sa dhe ne bised me shoqerin skonsumohen me.u mesuam me iden u mesuam me semundjet, u mesuam dhe pa ankesa…tani ne djall te vej cfat te kemi thot populli

Al Almita ide e mire per te hyre ne djete

Drita Hasmuca Jo jo jo kjo nuk duhet te kaloje keshtu.duhet bere dicka patjeteeeer.

Nauglena Arra Pupu cfare heq vaji i shkrete…

Altin Goxhaj Neser i derozeohet kerkesa per seance degjimore Ministrit te Bujqesise dhe AKUse dhe do ju njoftoj per diten qe do caktohet

Tauland Panxhi Kancer i gjalle eshte margarina qe perdorin ne vend te gjalpit ne byrektore. Aq sa nuk e thith as kartopeceta me nje ngjyre jeshile si gorgonzola

Hanging Around Kjo nuk ka nevojë fare për t`u denoncuar, pasi bëhet hapur mjafton të shkosh dhe të porosistësh dhe vrojtosh se si e përgatisin…

Natasha Suparaku Kancerat dhe Infraktet prandaj po bejne kerdine.

Florenca Reci Nuk ka as kontrrolle serioze dhe me zemer .Nuk ka nje dere serioze ku njerzit me hall e me probleme e shqetesime nga me te ndryshmet si edhe ne kete fushe me shume ,per tu ankuar dhe per ti zgjidhur ato .Te gjitha diskutimet tona i merr era sepse ska azgje

Ervi Kadhaj Profesor zakonisht me xhentilese nje femre i thuhet<lexoje me vemendje qe se kam shkruar une>etj etj.ajo per gje sa te respekton duke te pyetur me shkrim dmth qe dhe di te lexoje,ndoshta pa vemendje.e di qe te shpetoi-)them une.mfal gjthsesi per nderhyrjen

Etleva Guri Joliqi Ai seshte me vaj pikan po vaj pantoflash profe

Besnik Tlhea Ketu te gjithe gjejne shesh e bejne pershesh me dashje ndaj popullsise shqiptare.

Belisa Seferi jooo vaj armesh jo se kushton shtrenjte.., por ll oj lloj vajerash te ster lashte..

Comments are closed.