Standard.al

Profecitë e pazbuluara të së ardhmes

profeciProfecia Baba

Vanga Baba Vangaishte nje grua e verber bullgare (lindur ne 1911, vdekur me 1996) e dhene pas bimesise dhe perberjeve mistike, qe ka bere disa parashikime per te ardhmen. Ajo u be e famshme fale te ashtuquajtures fuqi mistike te saj. Vdekjen e saj e percollen neper rruge turma te medha njerezish. Nder parashikimet e saj me te famshme, thuhet se ne vitin 4599 njerezit do te arrijne te behen te pavdekshem, dhe ne me pak se 100 vite, ata do te fillojne te asimilohen me aline qe do te takojne ne bot te tjera qe do te popullojne. Ajo deklaroi se ne vititn 4509 njerezit do te jene mjaftueshem te zhvilluar per te komunikuar drejperdrejt me Zotin. Ne vitin 2221, gjate kerkimeve per jete jashtetokesore, njerezit do te perballen me dicka shume te tmerrshme (ajo nuk e pershkroi ‘gjene’). Me afer kohes sone, ajo parashikoi nje ndryshim te orbites se Tokes, ne vitin 2023. Per kuriozitetin tone, ajo parashikoi fillimin e Luftes se Trete Boterore ne vitin 2010, qe nuk duket se ka ndodhur deri tani, por mendohet se viti 2010 ka hedhur bazat per nje zhvillim te tille.

Profecia e Ursula Southeil

Ursula Southeil (Nena Shipton, 1488–1561) eshte ndoshta me e njohura ne kete liste. Ka patur edhe debate te koheve modern lidhur me vertetsine e profecive te saj. Ajo eshte njohur si profete ne kohen kur Samuel Pepys shkroi nje liber per familjen mbreterore duke iu referuar parashikimeve te saj. Ja disa parashikime: 1. “Nje karroce pa kale do te largohet, shkaterrimi do te mbuloje boten me mjerim. Ne Londer, Kodra Primorse do te jete qendra qe do te mbledhe nje det peshkopesh.” 2. “Perreth botes mendja e njerezve do te fluturoje, e shpejte si hap-mbyll syte. Uji do te beje mrekullira te medha. E cuditshme, por do te behet e vertete.” 3. “Ne uje , hekuri do te notoje aq thjesht sa varka e drurit. Floriri do te gjendet ne rrjedha lumenjsh e gure, ne nje vend qe nuk dihet akoma.” 4. “Nje manglez do te pranoje nje cifut. Ju duket e cuditshme? Eshte e vertete! Cifuti qe dikur perbuzej, do te shihet si i Krishtere.” (Anglia qe krijoi mshtetin e Izraelit?) 5. “Ne ato dite te largeta, gruaja do te cmendetdhe do te vishet si burre, me pantallona dhe floke te shkurtra. Ato do te ngasin rrugeve me kembe te hapura dhe vetulla te bronxta, sic bejne sot shtrigat me fshesat e tyre.”

Profecite e Robert Nixon

Robert Nixon ishte nje i ri qe punonte ne Angli ne vitet e fundit te shekullit te 15-te. Ai fliste shume rralle dhe zakonisht belbezonte kur fliste, duke e beret e pakuptueshme fjalen e tij. Ai gjykoj se ishte menderisht i vonuar. Pavaresisht kesaj, ai erdhi me parashikime surprizuese per te ardhmen. Ja disa prej tyre: “Shqiponja e lodhur do te terhiqet ne nje ishull ne diell per te pushuar, ku gjethet dhe barerat rriten te fresketa dhe jeshile. Aty, do te takoje nje zane.”- kjo besohet se eshte nje profeci e Napoleonit qe u dergua ne ishullin Shen Helena ne vitin 1815 – nje ishull me bimesi te rralle qe e ka marre emrin nga Helena e Trojes, qe cilesohej si nje zane. Ai arriti te parashikonte edhe perdorimin e duhanit ne te gjithe boten: “Te gjitha llojet do te kene oxhaqe ne gojet e tyre.” Nixon besohet te kete parashikuar gjithashtu udhetimet ne hene, me raketa kozmike, shpikjen e llampes se drites, dhe aparatet e regjistrimit te zerit. Ai refuzoi te profetizonte per mbretin duke thene se mund te parashikonte vetem se do te vdiste nga uria. Atehere mbreti e lejoi te punonte ne kuzhinen e gatimit, ku nje kuzhinier e mbylli padashur ne nje dollap, dhe ai vdiq nga uria.

Profecia e Papëve

Profecia e Papeve vjen nga Saint Malachy, dhe eshte nje liste prej 112 frazave ne latinisht. Ato pretendojne te pershkruajne cdo Pape katlik (dhe cdo anti-Pape) duke filluar qe e Pape Celestin II i zgjedhur ne 1143 dhe duke perfunduar profecine me nje Pape qe do te quhet “Romani Peter”. Drejtimit te tij do t’i vije fundi me shkaterrimin e qytetit te Romes. Ajo qe eshte interesante ne kete profeci eshte se Papa aktual, Benedikti XVI (I mlistuar si ‘Lavdia e Ullirit’) eshte Papa i parafundit ne liste, dhe pas tij vjen Romani Peter. Studimet katolike per fundin e koherave e pershkruajne kete ngjarje si ardhjen e dyte te Krishtit perpara gjykimit final. Ja dicka nga profecia origjinale: “Ne persekutimin e fundit te Kishes se Shenjte Romake, Romani Peter do te zere vendin dhe do te kullote delet e tij me shume pikellim: kur te mbarojne te gjitha turbullirat dhe veshtiresite, qyteti i shtate kodrave (Roma) do te shkaterrohet, dhe gjykimi i madh do te bjere mbi njerezit. Fund.”

Comments are closed.