Standard.al

Programi i plotë i festimeve që do të organizojë Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës ka publikuar programin e plotë të festimeve me rastin e 100 vjetorit. Në këtë program vihen re aktivitete të shumta të cilat pritet ta kthejnë Tiranën në një arenë festash për të gjithë banorët. Aktivitetet do të hapen ditën e sotme me ceremoninë përkujtimore për ngritjen e Flamurit në Tiranë dhe do të mbyllen me prerjen e tortës dhe hedhjen e parashutave në datën 28 nëntor. Programet e shumëllojshme pritet të tërheqin edhe vizitorë nga qytetet të tjera.

 

Programi  i festimeve  26 – 28  Nëntor 2012

 

Datë 26 Nëntor:

11:00  Ceremoni përkujtimore për ngritjen e flamurit në Tiranë, 100 vjet më parë –

Inaugurimi i Mozaikut të Flamurit

11:30  Nisja e panairit “Blej produkte shqiptare” (rruga “Murat Toptani”)

11:30  Ekspozita historike e AQSH  “100 vjet Tirana” (trotuari përpara Galerisë

Kombëtare të Arteve)

12:00  Koncert me grupe rock (rruga “Murat Toptani”)

Unit Band; Xhejn Kumria; The Room; Marsela Çibukaj; Grupi Na; Burn; Renis Gjoka Band

 

17:00   Ceremonia e inaugurimit të sheshit “Shqiponjës” (rrethrrotullimi i Doganës)

 

18:30     Koncerti filarmonik i Orkestrës Rinore Shqiptare, drejtuar nga dirigjenti Aldo

Ceçato (TKOB)

20:00   Koncert me këngë patriotike, me këngëtarë e grupe Rap (rruga “Murat Toptani”)

Big Basta; Lazy feat Elia; Bimm-Bima; Egen Nr; Noizy; Tuna; Mc Kresha; Lyrical Son; Lavda; Dafina Zeqiri

 

Datë 27 Nëntor:

10:00     Vazhdon panairi “Blej Produkte Shqiptare”

10:00     Koncert me këngëtarë të rinj (rruga “Murat Toptani”)

11:00     Prezantimi i përmbledhjes me këngë patriotike (Teatri i Metropolit)

15:00  Ceremonia e përurimit të shtatores së heroit Adem Jashari (rruga e Durrësit)

20:00     Koncert me grupe rock, me këngë patriotike (rruga “Murat Toptani”)

Renis Gjoka; Kamela & Top Shoë Band; Valon Shehu; Grupi Na; Grifshat; Vedat Ademi

 

Data 28 nëntor:

Aktivitetet nisin nga ora 10.00-14.00                               

Rruga “Murat Toptani”:

 • Panairi “Blej produkte shqiptare”
 • Koncert me këngë të muzikës së lehtë dhe popullore

Eranda Libohova; Eni Koci; Ardian Trebicka; Soni Malaj; Redon Makashi; Greta Koci; Elton Deda; Valon Shehu; Mentor Haziri; Elhaida Dani; Bojken Lako; Alban Skënderaj  

    

 • Ekspozita “100 vjet Tirana” – (trotuari i GKA)
  • Telajo për pikturën me temë “100 vjet Pavarësi – Shqipëria ime” (12m*1.5m)
  • Koncert për fëmijë (Qendra Kombëtare për Fëmijë, shkolla e Baletit, Liceu Artistik etj) 
  • Teatër për fëmijë (Teatri i Kukullave)
  • Animatorë (lojra, pikturime në fytyrë, tullumbace) 
  • Foto point me personazhe të Pavarësisë
  • Koncert për të rinj (Akademia e Hollivudit, Liceu Artistik, shkolla e Baletit)
  • Performancë e Cirkut
  • Ekspozitë pikture, telajo, teatër rruge, performanca me vegla muzikore nga Akademia e Arteve dhe Teatri i Metropolit

Lulishtja tek parku “Rinia” (tek Shatërvani)-Këndi i Fëmijëve:

Lulishtja “Tre Vëllezërit Frashëri”:

Ura tek rruga “Ibrahim Rugova”:

Rr. “Ismail Qemali” (pedonale):

Përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”:

 • Foto point me personazhe historike
 • Rreth 100 animatorë, të veshur me veshje popullore e personazhe të lidhura me festën, që shpërndajnë flamurë të vegjël dhe organizojnë lojra
 • Ceremonia e prerjes së Tortës (TKOB)

Sheshi “Skënderbej”:

Hedhja e parashutistëve të Red Bull me Flamurin Kombëtar          

Comments are closed.