Standard.al

Bllokohet në Elbasan armët sportive ishin futur nga kufiri Maqedonas

Prokuroria dhe policia e Elbasanit, kanë bllokuar një sasi të madhe armësh në zonën e Prenjasit, të cilat ishin transportuar nga shteti Maqedonas në vendin tonë. Armët i përkasin llojit “Mini bloë” dhe se janë blerë në Kosovë. Prej këtij shteti, personat e arrestuar kanë mundur ti fusin në teritorin Maqedonas dhe më pas në atë Shqiptar, ku do i shisnin për rreth 5 mijë euro. Operacioni është kryer në afërsi të qytetit të Prrenjasit, ndërsa në pranga kanë përfunduar tre personat që udhëtonin në makinë. Sipas policisë janë arrestuar nën akuzën e armëmbajtjes pa leje shtetasit Paqësor Gorellari si edhe vllezërit Nertil e Jugert Jaçe. Tre persona kanë rënë në pranga e policisë pasi në makinën e tyre u gjet një arsenal armësh. Në orët e para të mëngjesit pas kontrollit të ushtruar në makinën tip benz me targe PG 6311 B, policia ka gjetur dhe sekuestruar 12 pistoleta, 1 pushkë si edhe 500 copë fishekë pistolete. Pas arrestimit, autorët kanë treguar se armët janë sportive dhe jo luftarake, por për këtë prokuroria ka kërkuar ekspertimin balistik të tyre.

Comments are closed.